avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pensionar inregistrat PFA - care sunt contributiile ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pensionar inregistrat PFA - care sunt contributiile obligatorii?

Buna ziua,
un pensionar, care este inregistrat ca persoana fizica autorizata, ce obligatii fiscale are,are obligatia incheierii unui contract de asigurari de pensii, respectiv de sigurari de sanatate?
Va multumesc.
Pensionarii ale căror venituri din pensii depăşesc 740 de lei datorează contribuţia lunară pentru asigurările sociale de sănătate.
Daca plateste CASS din pensie nu are obligatia platii acestei contributii din dividende.
Da, se retine din pensie CASS-pensia este peste 740 lei. Deci, a scapat de CASS din dividende!:thumbup: Multumesc
Da, nu se datoreaza CASS din dividende.
=D> Sa aveti o primavara frumoasa, fara probleme!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerea cass din pensie A183 A183 Buna ziua, Tatal me are 60 de ani este pensionar, dar lucreaza incontinuare la o societate privata. Este normal sa plateasca de 2 ori contributia catre ... (vezi toată discuția)
Sunt pensionar militar angajat, din veniturile realizate este obligatorie retinerea cass? arvat_t arvat_t Sunt pensionar militar,mi se retine cass prin cupon de pensie,in cazul in care sunt incadrat in munca ,angajatorul este obligat sa-mi achite cass ?Va multumesc. (vezi toată discuția)
Contributie cass retinuta ca pensionar si angajat ggrumezescu ggrumezescu buna seara, tatal meu este pensionar dar inca lucreaza cu contract de munca in domeniul privat; contributia de 5,5% pentru cass se retine din salariul pe ... (vezi toată discuția)