Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... O noua schema de ajutor de minimis pentru IMM-uri!
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

O noua schema de ajutor de minimis pentru IMM-uri!

10 mai 2013

Ministerul Finantelor a pregatit o noua schema de ajutor de minimis prin care se intentioneaza sustinerea in continuare a IMM-urilor in vederea realizarii de investitii si incurajarii participarii active a acestora la redresarea economiei romanesti prin crearea de noi locuri de munca.

Perioada de derulare a schemei pentru emiterea de acorduri pentru finantare este 2013-2014, cu posibilitatea prelungirii. Plata ajutorului de minimis se efectueaza in perioada 2014-2016, in limita bugetului anual alocat schemei.

Ajutoarele de minimis se acorda IMM-urilor sub forma de sume nerambursabile in procent de 100% din valoarea totala a cheltuielilor eligibile aprobate spre finantare, in limita valorii maxime de 200.000 euro, echivalent in lei, respectiv 100.000 euro in cazul intreprinderilor care desfasoara activitate in domeniul transportului rutier.

Prin noua schema de ajutor de minimis se introduce conditia de a crea pana la finalizarea investitiei si de a mentine pe o perioada de minimum 3 ani de la finalizarea investitiei:

cinci locuri de munca, din care cel putin doua locuri de munca pentru persoane care nu au avut contract individual de munca in ultimele 3 luni, in cazul unui ajutor de minimis de pana la 100.000 euro, inclusiv;
sapte locuri de munca, din care cel putin trei locuri de munca pentru persoane care nu au avut contract individual de munca in ultimele 3 luni, in cazul unui ajutor de minimis de la 100.000 euro pana la 200.000 euro, inclusiv;

Ajutorul de minimis se plateste dupa efectuarea cheltuielilor eligibile aprobate prin acordurile pentru finantare si verificarea la fata locului de catre reprezentantii M.F.P. a cheltuielilor eligibile efectuate de intreprinderi.

In cazul constructiilor cu scop industrial, valoarea maxima a cheltuielilor eligibile se determina pe baza unor standarde de cost in scopul evitarii decontarii unor cheltuieli supraevalute si eliminarii subiectivismului in evaluarea proiectelor de investitii.

De asemenea, prin prezentul proiect de act normativ se urmareste instituirea unei reguli procedurale care vizeaza descrierea etapelor, a termenelor si a documentelor pentru obtinerea Acordului pentru finantare si plata ajutorului de minimis, avand ca obiectiv eficientizarea procesului de analiza, acordare si plata a ajutorului de minimis.

Sursa: Ministerul Finantelor Publice

[ link extern ]
pana la sfantu' asteapta cand va fi operational acest produs mai e cale lunga ...
Admin, administrator
Acesta fiind in faza de proiect , puteti sa aduceti completari esentiale din experienta si expertiza dvs. in ajutorul celor care trebuie sa faca operational acest produs.

Interventie moderator: Am rugamintea ca pe viitor sa nu mai citati postarile anterioare , deoarece acestea sunt vizibile si incarca inutil pagina.

Va multumesc pentru intelegere.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Informaţie de presă privind unele acte normative care au fost incluse pe agenda şedinţei Guvernului României din 15 mai, ora 12.00

3. HOTÃRÂRE privind acordarea de ajutoare de minimis pentru investiţiile realizate de întreprinderile mici şi mijlocii
Guvernul a adoptat această Hotărâre pentru susţinerea în continuare a IMM-urilor în vederea realizării de investiţii şi crearea de noi locuri de muncă. Ajutoarele de minimis se acordă IMM-urilor sub formă de sume nerambursabile în procent de 100% din valoarea totală a cheltuielilor eligibile aprobate spre finanţare, în limita valorii maxime de 200.000 de euro, echivalent în lei, respectiv 100.000 de euro în cazul întreprinderilor care desfăşoară activitate în domeniul transportului rutier. Prin noua schemă de ajutor se introduce condiţia de a crea până la finalizarea investiţiei şi de a menţine pe o perioadă de minimum 3 ani după aceea:
 7 locuri de muncă, din care cel puţin 3 pentru persoane care nu au avut contract individual de muncă în ultimele 3 luni în cazul unui ajutor de minimis de la 100.000 de euro până la 200.000 de euro inclusiv
 5 locuri de muncă, din care cel puţin 2 pentru persoane care nu au avut contract individual de muncă în ultimele 3 luni în cazul unui ajutor de minimis de până la 100.000 de euro inclusiv
Prezenta Hotărâre se aplica ajutoarelor acordate întreprinderilor din toate sectoarele cu excepţia celor prevăzute in Art. 1 alin. 1 din Regulament, astfel:
 Ajutoarelor acordate întreprinderilor care îşi desfăşoară activitatea in sectoarele pescuitului si acvaculturii reglementate de regulamentul (CE) nr 104/2000 al Consiliului din 17 decembrie 1999 privind organizarea comuna a pieţelor in sectorul produselor pescăreşti si de acvacultura
 Ajutoarelor acordate întreprinderilor care îşi desfăşoară activitatea în producţia primara de produse agricole astfel cum sunt enumerate in Anexa 1 la Tratatul de constituire a Comunităţii Europene denumit in continuare Tratat
 Ajutoarelor acordate întreprinderilor care îşi desfăşoară activitatea in transformarea si comercializarea produselor agricole astfel cum sunt enumerate in Anexa I la Tratat atunci când valoarea ajutorului este stabilita pe baza preţului sau a cantităţii produsului in cauza achiziţionate de la producătorii primari sau introduse pe piaţa de întreprinderile în cauză
 Ajutoarelor acordate întreprinderilor care îşi desfăşoară activitatea în transformarea si comercializarea produselor agricole astfel cum sunt enumerate in Anexa I la Tratat atunci când ajutorul este condiţionat de transferarea lui parţiala sau integrala către producătorii primari
 Ajutoarelor destinate activităţilor legate de exportul către ţări terţe sau către state membre ale UE, respectiv ajutoarelor legate direct de cantităţile exportate, ajutoarelor destinate înfiinţării si funcţionării unei reţele de distribuţie sau destinate altor cheltuieli curente legate de activitatea de export
 Ajutoarelor subordonate folosirii mărfurilor autohtone in locul celor importate
 Ajutoarelor acordate întreprinderilor care îşi desfăşoară activitatea in sectorul cărbunelui in sensul Regulamentului (CE) nr 1407/2002 al Consiliului din 23 iulie 2002 privind ajutorul de stat pentru industria cărbunelui
 Ajutoarelor pentru achiziţia de vehicule de transport rutier de mărfuri acordate întreprinderilor care efectuează transport rutier de mărfuri in numele terţilor
 Ajutoarelor acordate întreprinderilor aflate in dificultate
Pe lista întreprinderilor care beneficiază de ajutorul de minimis se afla si cele care au ca domeniu de activitate sportul, învăţământul şi cercetarea.

[ link extern ]
HG nr. 274/2013 - acordarea ajutoarelor de minimis pentru investitiile realizate de intreprinderile mici si mijlocii

www.avocatnet.ro/content/art...