Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit CAEN 6202 poate fi platitor impozit pe venit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

CAEN 6202 poate fi platitor impozit pe venit?

Buna ziua.
Am o societate pe consultanta IT si servicii IT. Pot functiona ca societatea platitoare de impozit pe venit? Consultanta (alta decat ceea ce este 7022 - activitati de consultanta si management) este inclusa in categoriile de la Art. 112(2) din Codul fiscal? Sau, avand consultanta de orice fel, trebuie sa platesc impozit pe profit? Mentionez ca firma este infiintata in 2013.
Va multumesc
Buna ziua,

Din pacate sintagma utilizata la art.112^2 din codul fiscal poate insemna consultanta legata in mod indisolubil de management, sau consultanta de orice tip si management. Lipsa unei definiri clare face ca, din prudenta sa consideram ca din obiectul de activitate al microintreprinderii ar trebui sa lipseasca serviciile de consultanta de orice tip.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Potrivit Cod fiscal: ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);

Norme:

1. Pentru încadrarea în condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. a) din Codul fiscal, persoana juridică română nu trebuie să înregistreze venituri din activităţile prevăzute la art. 112^2 alin. (6) din Codul fiscal.

Încadrarea în categoria veniturilor din consultanţă şi management se efectuează prin analiza contractelor încheiate şi a altor documente care justifică natura veniturilor.

Eu cred ca legiuitorul se refera la faptul ca in contabilitate sa nu apara venituri din consultanta. In plus nici in contractele incheiate cu clienti nu trebuie sa apara ca serviciul prestat include si consultanta.

Alte documente care justifică natura veniturilor se poate referi la situatii de lucrari, etc. in baza carora se intocmeste factura.