Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pt conducerea pe drumurile publice a unui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pt conducerea pe drumurile publice a unui auto cu permis necorespunzator

Buna ziua! In data de 18-12-2013 am fost prins conducand un ansamblu de vehicule(auto si remorca) cu masa maxima autorizata 5060 kg( 2060 kg auto,3000 kg remorca). Precizez ca ansamblul nu avea nici o incarcatura pe el. Mi-a fost retinut permisul de conducere,cat B si am primit dovada fara drept de circulatie. Am vazut ca pentru fapta comisa de mine se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda. Acum nelamuririle mele sunt urmatoarele: cam in cat timp se va rezolva dosarul? Ce pedeapsa este posibil sa primesc,precizez ca nu am mai comis nici o infractiune? Este posibil sa mi se anuleze permisul de conducere? In declaratia pe care am scris-o la postul de politie am spus ca nu am stiut care e masa remorcii,deoarece luasem remorca la ora 3 noaptea si nu am avut timp sa studiez certificatul de inmatriculare. Multumesc anticipat!
Articolul 114 din Codul Rutier prezinta, la alineatul 1, toate infractiunile pentru care legea prevede anularea permisului de conducere.

Potrivit prevederilor, anularea permisului de conducere se dispune daca titularul a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, pentru o infractiune care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, savarsita ca urmare a incalcarii regulilor de circulatie.

De asemenea, permisul de conducere este anulat daca a fost obtinut cu incalcarea normelor legale sau daca a fost obtinut in perioada in care titularul era cercetat sau judecat intr-un proces penal pentru savarsirea unei infractiuni de ordin rutier.

Anularea permisului auto este dispusa si in cazul in care un sofer pune in circulatie sau conduce un autoturism neinmatriculat ori cu un numar de inmatriculare fals.

In plus, permisul poate fi anulat si daca titularul sau conduce un vehicul necorespunzator categoriei pentru care detine permis.

Da, sunteti cercetat sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art.86 alin.2, personal nu cred ca o sa fiti trimis in judecata, posibil sa se dispuna NUP si aplicarea unei amenzi administrative, daca insa o sa fiti trimis in judecata si condamnat, in urma hotararii ramase definitive permisul se va anula. .
ART. 86*)
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (2) se sancţionează şi persoana care încredinţează cu ştiinţă un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se află în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care suferă de o boală psihică ori se află sub influenţa alcoolului sau a unor produse ori substanţe stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.
#CIN
*) Conform art. 121 pct. 1 şi art. 247 din Legea nr. 187/2012 (#M16), începând cu data de 1 februarie 2014 (data intrării în vigoare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal), art. 86 se abrogă.

Salut in aceeasi situatie sunt si eu doar ca eu am avut 6200 kg.
Cat a durat dosarul tau ?
Si ce solutionare ai primit pana la urma ?
Multumesc frumos

bobonrone a scris:

Buna ziua! In data de 18-12-2013 am fost prins conducand un ansamblu de vehicule(auto si remorca) cu masa maxima autorizata 5060 kg( 2060 kg auto,3000 kg remorca). Precizez ca ansamblul nu avea nici o incarcatura pe el. Mi-a fost retinut permisul de conducere,cat B si am primit dovada fara drept de circulatie. Am vazut ca pentru fapta comisa de mine se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda. Acum nelamuririle mele sunt urmatoarele: cam in cat timp se va rezolva dosarul? Ce pedeapsa este posibil sa primesc,precizez ca nu am mai comis nici o infractiune? Este posibil sa mi se anuleze permisul de conducere? In declaratia pe care am scris-o la postul de politie am spus ca nu am stiut care e masa remorcii,deoarece luasem remorca la ora 3 noaptea si nu am avut timp sa studiez certificatul de inmatriculare. Multumesc anticipat!