Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal neconstitutional!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal neconstitutional!

Buna ziua! Am si eu o nelamurire referitor la ce sa intamplat astazi cu modificarile la noul cod penal ... Sunt neconstitutionale...ce inseamna asta? Noul cod penal mai intra in vigoare la 1 februarie?D:sorry::(
Noul cod penal va intra in vigoare la 1 feb (daca nu cumva se da vreo OUG de amanare). Insa modificarile declarate neconstitutionale nu sunt motiv de amanare. Nu are nicio legatura una cu cealalta.
Probabil ca fost vorba de legiferarea coruptiei...ca sa intelegeti mai bine.
E normal sa fie neconstitutionalitate...

Codul penal poate fi amanat pentru a intra in vigoare din alte motive si nu din acesta la care va referiti.
CC a decis ca modificarile aduse la Codul Penal(este vorba de codul penal in vigoare) de Camera Deputatilor, sunt neconstitutionale.
Este vorba de proiectul de lege adoptat de Camera Deputatilor prin care presedintele si parlamentarii sunt scosi din categoria functionarilor publici prevazuta in Codul Penal.
Prin aceasta decizie, presedintele si parlamentarii ies si de sub incidenta articolului 253 indice 1 din Codul penal, privind conflictul de interese, definit drept "fapta functionarului public care, in exercitiul atributiilor de serviciu, indeplineste un act ori participa la luarea unei decizii prin care s-a realizat, direct sau indirect, un folos material pentru sine, sotul sau, o ruda ori un afin pana la gradul II inclusiv, sau pentru o alta persoana cu care s-a aflat in raporturi comerciale ori de munca in ultimii 5 ani sau din partea careia a beneficiat ori beneficiaza de servicii sau foloase de orice natura".
Va multumesc mult!! Dar de gratiere si :-/amnistie ce se mai stie?