Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot sa obtin formularul S1 pentru asigurari ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot sa obtin formularul S1 pentru asigurari medicale in Europa

bunaziua, locuiesc in italia si parintii mei au venit si ei aici cu noi . am parcurs procedura perntru noua rezidenta in italia ( vor locui cu noi ) .in schimb pentru activarea asigurarilor medicale ni s-a cerut formularul S1 eliberat in romania . parintii mei sunt di turda , judetul cluj , amandoi pensionati .
cum putem sa obtinem acest formular fara sa trebuiasca sa faca un alt drum pana in romania ?

va multumesc foarte mult
sper sa obtin un raspuns cat mai rapid
carlacota1, utilizator
Formularul S1- Documentul portabil S1 va fi emis in locul formularelor E106, E109, E120 si E121,
In acest sens, trebuie sa va adresati Casei de Asigurari de Sanatate in raza careia aveti domiciliul in tara.

Formularul S1 se elibereaza la cererea solicitantului de catre Casa judeteana de Asigurari de Sanatate din Romania pentru ca acesta, impreuna cu membrii familiei sale sa beneficieze de prestatiile in natura de asigurare de boala sau maternitate in Italia.

Conform reglementarilor europene , beneficiar poate fi un lucrator, un somer sau un student . Acestia trebuie sa depuna la sediul Casa de Asigurari de Sanatate, o serie de documente, cum ar fi : copie de pe cartea de identitate sau de pe certificatul de nastere; dovada resedintei in Italia .

Pentru persoanele care nu pot face dovada resedintei anterior plecarii, se pot lua in considerare contractul de munca, documentul de detasare, ordinul emis de ministru sau orice document care face dovada sederii obisnuite pe teritoriul Italiei, iar in cazul studentului dovada ca urmeaza o forma de invatamant in statul de resedinta, dovada ca solicitantul nu este asigurat potrivit legislatiei statului de resedinta.

Luati legatura cu CAS Cluj si vedeti daca va pot trimite formularul prin posta.
Email: relatiipublice@cascluj.ro
Cornel Vasile, Consilier juridic
ami cer scuse , formularul se elibereaza si pentru pensionari , corect?

si trebuie sa anuleze asigurarea de sanatate in romania ?

multumesc mult
carlacota1, utilizator
Se elibereaza si pentru pensionari.
exista o cerere tip pe care trebuie sa o trimitem la cas ?
multumesc mult . pregatesc e-mail-ul cu datele si sper sa fie intr-un ceas bun .
carlacota1, utilizator
CÃTRE
CASA DE ASIGURÃRI DE SÃNÃTATE .......

Subsemnatul ..........................................................,domiciliat ..........................,

str..................................., nr....., bl....., ap....., cod poştal............, telefon......................
Vă rog să-mi eliberaţi Formularul European E 106/S1 ,,Atestat pentru înscrierea membrilor familiei persoanei asigurate şi actualizarea listelor”,pentru stabilirea reşedinţei în ............................stat membru al Uniunii Europene.

Depun la dosar următoarele acte necesare pentru eliberarea formularului solicitat:
* copie de pe cartea/buletinul de identitate sau de pe certificatul de naştere;
* dovada reşedintei într-un stat membru al Uniunii Europene sau al Spaţiului Economic European, altul decât statul competent;
*pentru persoanele care nu pot face dovada reşedinţei anterior plecării, se pot lua în considerare contractul de muncă, documentul de detaşare, ordinul emis de ministru sau orice document care face dovada şederii obişnuite pe teritoriul statului membru al U.E sau al S.E.E;
* dovada că urmează o formă de învăţământ în statul de reşedinţă, în cazul studentului( sub 26 ani);
* formularul A1(E 101 si/sau formularul E 102), în cazul lucrătorului detaşat, lucrătorului independent, precum şi în caz de pluriactivitate sau în caz de detaşare excepţională;
* dovada că persoana respectivă nu este asigurată potrivit legislaţiei statului de reşedintă.
* Am luat la cunoştinţă faptul că am obligaţia de a semnala CAS Mureş, în cel mai scurt timp despre orice schimbare care ar putea modifica dreptul la prestaţiile în natură deschis în baza acestui formular.

***Documentele emise în limbile europene altele decât limba română vor fi depuse şi în traducere legalizată.

Semnătura

Data...../...../.....