Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot sa obtin formularul S1 pentru asigurari ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot sa obtin formularul S1 pentru asigurari medicale in Europa

bunaziua, locuiesc in italia si parintii mei au venit si ei aici cu noi . am parcurs procedura perntru noua rezidenta in italia ( vor locui cu noi ) .in schimb pentru activarea asigurarilor medicale ni s-a cerut formularul S1 eliberat in romania . parintii mei sunt di turda , judetul cluj , amandoi pensionati .
cum putem sa obtinem acest formular fara sa trebuiasca sa faca un alt drum pana in romania ?

va multumesc foarte mult
sper sa obtin un raspuns cat mai rapid
carlacota1, utilizator
Buna seara ,
Cum pot obtine formularul S1 . Vreau sa l aduc pe tatal meu care este la pensie in Franta . Cas din Romania imi cer atestatie de resedinta din Franta dar tata locuieste in Romania . Care este procedura . Un paradox ?Multumesc

davidtheo, utilizator
Nu este un paradox ... daca va locui in Franta ,ii trebuie un document care sa ateste resedinta, chiar daca domiciliul il are in Romania.