Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cost intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cost intabulare

Buna seara,

Sunt pe cale sa achizitionez un ap. 2 cam. conf.2 in Timisoara, la et.3 , bloc din beton din anul 1978 (conform avizului energetic, pe CF nu se mentioneaza nimic) si as dori sa stiu care sunt taxele de intabulare, macar aproximativ.

Multumesc.
Daca doriti sa cumparati un imobil, intabularea se va efectua de catre notar imediat dupa cumparare si veti achita taxa la notar .
Multumesc pentru raspuns. Informatia aceasta o cunosc, insa eu aveam nevoie de costul in sine, daca e cu putinta. Cat costa intabularea efectiv.
Taxa de intabulare a dreptului de proprietate in cartea funciara este de 0.5%din valoarea din act.