Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartitoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartitoare

va rog sa ma ajutati cu un raspuns pt urmatoarea situatie - in urma cu 2 ani mi-am rebransat apartamentul si am instalat repartitoare de la ista cu citire lunara de catre un angajat al respectivei firme;
in aceasta toamna , in baza legii pt eficienta energetica (? 121/2014) aceiasi societate ista a comunicat asociatiei ca toate repartitoarele trebuie schimbate in mod obligatoriu cu unele cu citire radio iar pt pers care nu le schimba, se va calcula costul caldurii la comun...este sau nu legal astfel? ce optiuni am?
Legea nr. 121/2014 privind eficienta energetica, intrata in vigoare in luna august a acestui an,prevede obligativitatea instalarii de repartitoare inteligente pe fiecare corp de incalzire pană=a la 31 decembrie 2016
Legea stipuleaza obligativitatea montarii repartitoarelor de costuri sau a contoarelor individuale in fata usii de catre toti locatarii apartamentelor racordate la sistemul centralizat de alimentare cu energie termica.
Legea nr. 121/2014, art. 10 „În imobilele de tip condominiu racordate la sistemul centralizat de alimentare cu energie termică este obligatorie montarea contoarelor până la 31 decembrie 2016 pentru individualizarea consumurilor de energie pentru încălzire/răcire și apă caldă la nivelul fiecărui apartament sau spațiu cu altă destinație. În cazul în care utilizarea de contoare individuale nu este fezabilă din punct de vedere tehnic sau nu este eficientă din punct de vedere al costurilor, este obligatorie montarea repartitoarelor individuale de costuri pe toate corpurile de încălzire din fiecare unitate imobiliară“
.

In legea 121/2014 nu se prevede ca fiind o obligatie montarea repartitoarelor cu citire prin radio.

Este, in cel mai bun caz o interpretare abuziva a legii. Nu stiu a cui, a lui ISTA sau a conducerii asociatiei.
Cereti conducerii asociatiei sa va argumenteze cu text de lege aceasta cerinta, cum zic, abuziva.

Se face in lege o referire la contoare inteligente si dreptul la viata privata - probabil acestea ar fi argumentele - dar atentie!!!, acestea sunt in legatura cu contoarele de energie electrica si gaze, care indeobste se monteaza in exteriorul imobilului.
Pentru energia termica nu se folosesc aceste argumente.

Cititi cu atentie art.10 din aceasta lege care are mai multe puncte si subpuncte...!
Schimbarea repartitoarelor cu citire directa, cu cele cu citire radio este la latitudinea fiecarei Asociatii.
ISTA nu impune si nu obliga Asociatiatia cum sa functioneze, fiind doar un prestator de servicii.
O asemenea decizie se ia numai de catre asociatie.
In orice caz, e cam tarziu pentru schimbarea deciziei, inteleg ca aceasta a fost deja luata.
In cazul in care deja s-au montat mare parte dintre repartitoare-radio, ar fi bine sa vi le montati si dvs.
Pretul dintre repartitoare (date cele cu citire directa la schimb) este de max. 55,00 lei/ repartitor (sursa ISTA).
Nu exista prevedere privind inlocuirea cu repartitoare cu unde radio.
Legea 121/2014 nici nu are sanctiuni pentru nemontarea de repartitoare.

Mai mult, Directiva 2012/27/UE privind eficiența energetică, ce se transpune prin lege, prevede la art. 9 ca in cazul in care instalarea de repartitoare nu ar fi eficientă din punct de vedere al costurilor, pot fi avute în vedere metode alternative eficiente din punct de vedere al costurilor privind măsurarea consumului de energie termică.
Bineinteles ca in Romania, lobby-ul firmelor interesate a facut "uitata" aceasta precizare din Directiva.
Directiva are ca scop eficienta energetica, montarea de repartitoare fiind unul din mijloacele folosite in acest scop.
darida, utilizator
Modica a scris:

Schimbarea repartitoarelor cu citire directa, cu cele cu citire radio este la latitudinea fiecarei Asociatii.

De regula initiativa schimbarii repartitoarelor vechi cu cele inteligente cu citire prin unde radio apartine unitatii responsabile in colectarea indexului consum individual si calcularea c/v ,cererea fiind motivata prin acuratetea contorizarii individuale
In realitate,repartitoarele cu citire prin unde radio sunt mai inexacte fata de sistemul traditional,inregistrarile acestora putand fi influentate de orice consumator electric aflat in vecinatate

ynocentta, utilizator