Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu de munca

Dupa ce s-a pronuntat instanta si am castigat procesul cu angajatorul, eu trebuie sa ma prezint la locul de munca sau astept acasa o instiintare de la societate? Si daca trebuie sa ma prezint eu la firma, in cat timp trebuie sa fac acest lucru? Va multumesc!
Aveti la dispozitie un termen de 3 ani pentru a cere punerea in executare a hotararii judecatoresti.

De asemenea, aveti posibilitatea sa depuneti o cerere la angajator prin care ii solicitati acestuia sa puna in executare hotararea respectiva . La cerere atasati si copia hotararii respective.

Daca este vorba si despre plata unor drepturi salariale , in cazul in care s-a depasit 15 zile de la data solicitarii dvs. si nu au fost achitate, atunci puteti formula si plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art.287 alin.1 lit.e C.pen.

Art. 287 C.pen. - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
......
d) neexecutarea hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus reintegrarea în muncă a unui salariat;
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
......

se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult!