avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariul minim brut pe tara garantat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariul minim brut pe tara garantat in plata in cazul unui detasat

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
am cativa salariati detasati la o alta societate cu salarii sub minimul brut pe tara cu 01.01.2015 ... cum procedez cu revisalul?
decizia de majorare a fost emisa de catre angajatorul la care sunt detasati.
Nu operez majorarea in revisal cum nu operez nicio alta modificare la contract, toate aceste modificari reiesind din adeverinta de vechime pe care o va elibera la sfarsitul perioadei de detasare angajatorul la care sunt detasati?
Modificarea salariului se face in baza / cu referire la deciza de detasare, nu?
Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 30 Decembrie 2014
Bubinubi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:26, 30 Decembrie 2014
Majorarea salariului se face de catre angajatorul care detaseaza.

Prin urmare, efectele efective ale majorarii se vor produce dupa incetarea detasarii.
Dar decizia in baza careia se modifica salariul in statul de plata cine trebuie sa o emita?
1. Decizia este emisa de angajatorul care detaseaza (X) si comunicata angajatorului la care sunt detasati (Y);
2. Decizia este emisa direct de catre Y si operata in revisal de catre X in momentul incetarii detasarii;
Angajatorul de unde este detasat emite decizia de majorare a salariului si pe care o va comunica unitatii unde este detasat.

Modificarea in REVISAL se va opera la incetarea detasarii , intrucat in program apare suspendat prin detasare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare salariu angajat detasat andreijianu andreijianu As vrea sa va intreb cum anume pot modifica salariul unui angajat detasat pe o perioada de 1 an? Am inteles ca se poate face o modificare a contractului insa ... (vezi toată discuția)
Revisal silviuviorica1 silviuviorica1 Buna ziua, am si eu o întrebare si va rog sa ma ajutati. atunci când se operează o detasare transnationala in revisal, prima data se efectuează ... (vezi toată discuția)
Angajare prin detasare si raspundere juridica cristi_dm cristi_dm Buna seara, Am o speta care vad ca depasesste pe multi juristi. Un director a fost numit prin ordin de ministru in la conducerea unei institutii publice ... (vezi toată discuția)