avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna seara,
Am fost executata silit pentru un imprumut catre Comcas de catre BEJ Mociran Viorel Satu Mare, suma totala a creantei 3319,70lei, in acest moment in contul BEJ au intrat 4125,63lei din care catre Comcas s-au virat abia 1408 lei, desi retinerea s-a facut pe statul de plata. Diferenta de bani cum o pot eu recupera? Pe parcursul executarii silite Comcas m-a sunat si i-au atras atentia ca nu le intra banii in cont. De la BEJ Mociran la Comcas ceva nu a functionat . Eu ar fi trebuit deja sa primesc procesul verbal de incetare a executarii si sa mi se ridice poprirea de la banca. Angajatele BEJ au spus sa merg eu sa duc la banca hartia, insa le-am spus ca nu intra in sarcina si atributia mea acest lucru.
Respect, astept pareri
Cel mai recent răspuns: janedoe45 , utilizator 21:01, 7 Ianuarie 2015
Diferenta de bani de care vorbiti ( de la 3319,70 lei la 4125,63 de lei) este posibil sa fie cheltuieli de executare silita. In aceasta ipoteza, nu mai e posibila recuperarea acestei diferente. Trebuie sa va interesati ce reprezinta aceasta suma de bani.
Pentru a evita orice neplaceri, e recomandabil sa depuneti diligente pentru a primi dovada incetarii executarii silite. Atata vreme cat suma mentionata a fost executata silit, executorul judecatoresc este obligat sa inceteze executarea silita, intrucat s-a realizat integral obligatia prevazuta in titlul executoriu, s-au achitat cheltuielile de executare, asa cum prevede legea. Incheierea de incetare a executarii trebuie comunicata.
Asigurati-va ca obligatiile profesionale au fost indeplinite corespunzator, intrucat eroarea pe care o descrieti nu va este imputabila.
Multumesc,
Lamurire: In cei 3319,70 lei erau cuprinse deja cheltuielile de executare.
Stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marinar/executare silita Boopsieboo Boopsieboo Buna ziua, Am o problema si nu gasesc rezolvarea Am lucrat marinar pentru o companie americana unde am suferit un accident de munca in urma caruia am ... (vezi toată discuția)
Contract de tranzactie catalin_razvan catalin_razvan Catre: xxxxxxxx CATALIN-RAZVAN Nr. de iesire: x/xxxxx/xxxx/x Data: xxxxxxx Referinta dosar: xxxxxxx Stimate domn, ... (vezi toată discuția)
Dobanzi si penalitati la suma executata silit naepot naepot Buna ziua, In somatia trimisa de BEJ se specifica suma pentru care a fost instituita executarea silita, suma ce include debitul de achitat catre creditoare ... (vezi toată discuția)