Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general farmacie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

farmacie

am doua probleme:
1.daca cineva stie pe ce baza casa de sanatate a returnat factura aferenta lunii mai pentru eliberarea testelor de diabet?? si in acelasi timp a cerut stornarea contravalorii aferenta lunilor martie -aprilie 2009 pentru acelasi produs.
Cum se evidentiaza in activitatea farmaciei acest fenomen ?
Va mai fi posibil ca acest serviciu efectuat de farmacie sa fie platit candava??????????
Daca da :de ce nua au primit retetele si facturile ??????????????
Daca nu: cine suporta contravaloarea acestor produse?????????????
Ce se intampla cu TVA ?????????/ trebuie platit.
Cota de impozit 16% asupra adaosului comercial -trebuie platit??????????????????
2.La societatile care au case de marcat,un domn de la garda , a spus ca veniturile nu se colecteaza pe baza de facturi.
Cum de evidentiaza debitul celor care solicita facturi,iar plata se face prin alt instrument de plata decat cel cash????
multumesc=D>=D>=D>=D>=D>=D>
1.pana primiti o explicatie trebuie sa va descarcati gestiunea si cel mai bine ar fi sa cuprindeti sumele la sume in curs de clarificare adica in loc de 4111-707 473-707 si 4111-4427 473-4427.da tva neexigibil a devenit tva exigibil deci se colecteaza.
2.pai da veniturile se evidentiaza prin raportul z care trebuie sa aiba posibilitatea de a incasa numerar si cec sau card.ex.la sfarsitul zilei aveti pe raportul z 500 lei numerar si 300 lei plata cec. 1 inregistrati numerarul 5311-707=420.17 si 5311-4427=79.83, iar cei 300 de lei pentru care ati intocmit o factura inregistrati 4111-707 si 4111-4427, iar in momentul incasarii in banca 5121-4111.
anamariacelik a scris:

[...]
2.La societatile care au case de marcat,un domn de la garda , a spus ca veniturile nu se colecteaza pe baza de facturi. [...]

Are dreptate. Se refera la facturile emise la cererea clientului si plata s-a facut pe loc si si s-a emis bon fiscal. Avand in vedere ca bonul fiscal este cuprins in raportul zilnic emis de casa de marcat in baza caruia colectez TVA nu vad, de ce sa mai inregistrez si factura? Risc sa inregistrez de doua ori vanzarile pe acest segment.
anamariacelik a scris:

am doua probleme:
1.daca cineva stie pe ce baza casa de sanatate a returnat factura aferenta lunii mai pentru eliberarea testelor de diabet?? si in acelasi timp a cerut stornarea contravalorii aferenta lunilor martie -aprilie 2009 pentru acelasi produs.
Cum se evidentiaza in activitatea farmaciei acest fenomen ?
Va mai fi posibil ca acest serviciu efectuat de farmacie sa fie platit candava??????????
Daca da :de ce nua au primit retetele si facturile ??????????????
Daca nu: cine suporta contravaloarea acestor produse?????????????
Ce se intampla cu TVA ?????????/ trebuie platit.
Cota de impozit 16% asupra adaosului comercial -trebuie platit??????????????????
2.La societatile care au case de marcat,un domn de la garda , a spus ca veniturile nu se colecteaza pe baza de facturi.
Cum de evidentiaza debitul celor care solicita facturi,iar plata se face prin alt instrument de plata decat cel cash????
multumesc=D>=D>=D>=D>=D>=D>

Cu persoanele din domeniul medical si in special farmacistii am colaborat cel mai greu si de multe ori nu din vina lor, dearece sunt atacati cu o avalansa de informatii, ordine, directive, etc. sunt inconjurati, de multe ori, de oameni mai putin pregatiti (de la informaticienii care fac programele acreditate de casele de sanatate pana la conrtabilii, printre care ma numar, care din comoditate sau incompetenta accepta tot felul de compromisuri). N-as sfatui pe nimeni sa se inhame la asa ceva. Pe de alta parte, aici se plateste relativ bine...
fiind farmacie,produsele se elibereaza pe baza de retete.Reteta cuprinde doua forme de plata consecutive:
numerar-suma care o plateste pacientul;
cec: suma care o achita casa de sanatate.
ambele sume sunt evidentiate in z
eu intocmesc un raport cu incasarile in numerar zilnice;respectiv
5311%
si la sfarsit de luna pe baza borderourilor se intocmesc facturile catre case pentru care fac inregistrarea
411%
4427 urmaresc sa corespunda cu tva din Z lunar
dar un anume domn de la garda mi-a atras atentia ca utilizand casa nu am voie sa colectez venituri pe baza de facturi.
cum urmaresc clientul sau clientii daca factura nu reprezinta document de inregistrare in acest caz?
pun si problena altor societati- care chiar vand in numerar catre clinti care isi inregistraza produsele respective in societate si sunt la randul lor platitori de TVA-cum fac raportarea in 394?
Si eu procedez la fel la farmacia unde sunt contabil. Asta nu inseamna ca este corect sa inregistrez in ultima zi a lunii o vanzare facuta in zilele precedente. In acest caz soldul din raportul de gestiune zilnic nu reflecta realitatea, fiind tot timpul mai mare.

Corect ar trebui facut astfel:

(1) Vanzarea medicamentului pe reteta compensata; total valoare 119.00 lei, compensat 71.40 lei (60.00 lei + 11.40 lei TVA), plata pe loc pacient 47.60 lei (40.00 lei + 7.60 lei TVA), adaos comercial 20.00 lei.

4111 = % 119.00

5311 = 4111 47.60

% = 371 119.00

(2) La sfarsitul lunii facturez catre Casa de Sanatate valoarea compensata.

Putem proceda in doua moduri:

a) prin stornare (in paranteza am trecut sumele negative)

4111 = % 0.00
419 (60.00)
4428 (11.40)

% = 371 0.00
471 (48.00)

b) prin compensare

4111 = % 71.40

419 = 4111 60.00

4428 = 4427 11.40

607 = 471 48.00

Problema este cum gasesti un informatician care sa transpuna intr-un program aceste inregistrari. Eu, unul, nu l-am gasit, asa ca merg inainte cu scaderea din gestiune la sfarsitul lunii.