avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligatie intocmire Registru de vanzari/cumparari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligatie intocmire Registru de vanzari/cumparari

Pt. un PFA / Intrepr.Individ. neinregistrat in scopuri de TVA este obligatorie completarea registrului de cumparari si vanzari?
Cel mai recent răspuns: cristian_conea , utilizator 22:53, 16 Februarie 2015
Nu. Se va completa registrul de evidenta fiscala daca venitul se determina in sistem real.
Ca si completare, daca desfasurati o activitate unde venitul se determina pe baza normelor de venit, va trebui sa completati doar rubrica venituri din Reg de evidenta fiscala.
Venitul se determina in sistem real.
Nu cunosc termenul de "registrul de evidenta fiscala". Doar Registru-jurnal de incasari si plati.
Daca ne uitam lpe situl ANAF la "toate declaratiile cu explicatii", se precizeaza
"Rândul 1 –Coloana“TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în “Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA".
Deci de aici rezulta ca trebuie completat.
Ultima modificare: Vineri, 13 Februarie 2015
cristian_conea, utilizator
Registrul de incasari si plati trebuia sa-l completati in 2014.B-)
In 2015 se completeaza Registrul de evidenta fiscala, conform art 48(8-9) Cod fiscal. S-a modificat Codul fiscal.
nu exista aceste norme publicate in monitorul official nu mai induceti lumea in eroare !
momentan completezi in continuare rjip .
raspunsul la intrebarea ta initiala este DA, pe baza acestor registre completezi declaratia obligatorie 392b pe care trebuie sa o depui pana la 25 feb ! aceste registre nu bat neaparat cu rjip !
Ultima modificare: Duminică, 15 Februarie 2015
ciprianism, utilizator

Alte discuții în legătură

Declaratia 392b- nelamuriri Marius Jeler Intreprindere Individuala Marius Jeler Intreprindere Individuala Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o ii si am cumparat un aparat de 5000 lei fara TVA. In declaratia 392B cuprind si TVA -ul aferent sumei ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b pentru pfa cornelia radoi cornelia radoi buna ziua! sotul meu este pfa in sistem real,am depus declaratia 220 pe anul 2011 si tocmai ce am aflat despre declaratia 392B(e neinregistrat in scopuri de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 b cris_cris08 cris_cris08 Buna ziua, As vrea sa stiu daca pentru completarea declaratiei 392 B iau in calcul doar achizitiile pe baza de factura sau si cele pe baza de bon fiscal ... (vezi toată discuția)