Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligatie intocmire Registru de vanzari/cumparari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligatie intocmire Registru de vanzari/cumparari

Pt. un PFA / Intrepr.Individ. neinregistrat in scopuri de TVA este obligatorie completarea registrului de cumparari si vanzari?
Nu. Se va completa registrul de evidenta fiscala daca venitul se determina in sistem real.
Ca si completare, daca desfasurati o activitate unde venitul se determina pe baza normelor de venit, va trebui sa completati doar rubrica venituri din Reg de evidenta fiscala.
Venitul se determina in sistem real.
Nu cunosc termenul de "registrul de evidenta fiscala". Doar Registru-jurnal de incasari si plati.
Daca ne uitam lpe situl ANAF la "toate declaratiile cu explicatii", se precizeaza
"Rândul 1 –Coloana“TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în “Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA".
Deci de aici rezulta ca trebuie completat.
cristian_conea, utilizator
Registrul de incasari si plati trebuia sa-l completati in 2014.B-)
In 2015 se completeaza Registrul de evidenta fiscala, conform art 48(8-9) Cod fiscal. S-a modificat Codul fiscal.
nu exista aceste norme publicate in monitorul official nu mai induceti lumea in eroare !
momentan completezi in continuare rjip .
raspunsul la intrebarea ta initiala este DA, pe baza acestor registre completezi declaratia obligatorie 392b pe care trebuie sa o depui pana la 25 feb ! aceste registre nu bat neaparat cu rjip !
ciprianism, utilizator