Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata ? - Factura listata doar la un calculator ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata ? - Factura listata doar la un calculator ?

Buna seara !

Institutia noastra a primit de la o Societate Comerciala
o Factura - intocmita si listata la un calculator,
stampilata si semnata.

Factura nu are formatul tipizat, specific unor facturi.

Institutia noastra va trebui sa achite cval Facturii ?....
chiar daca este doar listata doar la un calculator ?

Daca la baza Facturii stau la baza Foi de parcurs
pentru transport persoane,
iar plecarea autocarului a fost de la sediul institutiei noastre
cu destinatia comandata,
Foile de parcurs trebuiau sa fie semnate si stampilate de institutia noastra ?
Trebuiau confirmate de institutia noastra
in vreun fel ?

Se poate face plata Facturii ?

Documentele care au stat la baza emiterii Facturii
trebuie trimise spre viza de legalitate si specialitate
la compartimentul juridic al institutiei noastre ?
Sau este suficient doar ca juristul institutiei noastre
sa fi semnat Contractul cu Societate Comerciala ?

Sau plata Facturii se face de directorul institutiei doar daca
are viza CFP si semnata de contabilul sef al institutiei noastre ?
oanaportar, utilizator
Factura e in ordine din punct de vedere formal daca a fost emisa de la un computer.
Inseamna ca Factura - intocmita si listata la un calculator
este un document cu caracter comercial ?
Codul Fiscal, la art.155 prevede urmatoarele:

"ART. 155 Facturarea

(1) În înţelesul prezentului titlu sunt considerate facturi documentele sau mesajele pe suport hârtie ori în format electronic, dacă acestea îndeplinesc condițiile stabilite în prezentul articol.

(2) Orice document sau mesaj care modifică şi care se referă în mod specific şi fără ambiguităţi la factura iniţială are același regim juridic ca şi o factură.

(3) În înţelesul prezentului titlu, prin factură electronică se înțelege o factură care conține informațiile solicitate în prezentul articol şi care a fost emisă şi primită în format electronic"
Mii si mii de multumiri pentru ajutor !
O seara placuta !