Forum Discuţii juridice Executare silită Despre executarea silita si realizarea ei......
Discuție deschisă în Executare silită

Despre executarea silita si realizarea ei......

Detin o hotarare definitiva si irevocabila, depun documentatia la un executor judecatoresc, se tergiverseaza lucrurile, ba se strica calculatorul, ba nu este la sediu, ba vine cu idei care nu prea imi sunt favorabile din punctul meu de vedere dar nu mentioneaza nimic despre instiintare, somatie.....in rest mut ca un peste. As dori un raspuns dat de un profesionist, ce se poate face in cazul meu, care sunt pasii ce trebuiesc facuti,,,,Multumesc cu anticipatie,
Conform Codului de procedura, executorul trebuia sa va inregistreze cererea de executare si, in termen de 3 zile, sa inceapa demersurile pentru incuviintarea executarii. Apoi, dupa obtinerea incuviintarii, sa emita actele necesare - adrese de aflare a veniturilor, inscrieri in cartea funciara, somatie, etc. Toate acestea se regasesc in art. 665, s.u. Cpr.civ, implicit cu stabilirea cheltuielilor de executare. Intrucat, desi procedura prevede si cazul dvs, bine ar fi sa va retrageti dosarul de la acest executor si sa mergeti la altul. Situatia sta alfel daca ati facut cheltuieli - onorarii, taxe, samd... pentru aceste cazuri este recomandabil sa discutati cu un avocat, pe larg si, impreuna, sa demarati cele cuviincioase. Mult succes!