avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 394- factura de la neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 394- factura de la neplatitor de TVA

Buna ziua,
Am un PFA plătitor de TVA si am primit o factură de la un furnizor neplatitor de TVA. Trebuie să o introduc în declaratia 394 ?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 17:24, 21 Aprilie 2016
In declaratia 394 pentru luna martie sau trimestrul I 2016,o astfel de factura nu se introduce.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturile neincasate/neachitate se mentioneaza in declaratia 394? LuceNera LuceNera Buna ziua. Sunt persoana fizica autorizata platitoare de TVA si am ca perioada fiscala trimestrul calendaristic. Intrebare: facturile emise in perioada ... (vezi toată discuția)
Pfa platitor de tva busubianca busubianca Bună ziua, Vă rog să mă lămuriți și pe mine într-o problemă, legată de PFA. PFA a fost înființată în luna februarie 2013, ca ... (vezi toată discuția)
Declarația 300 si 394 depuse greșit. le pot anula? Petrovic Petrovic Sunt PFA în sistem real, plătitor de TVA, cu perioada fiscală trimistrială. În mai acest an depus o declarație 300 și 394 pentru ianuarie 2020 (anul ... (vezi toată discuția)