Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Articole din CPP neconstitutionale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Articole din CPP neconstitutionale

Buna ziua. As dori sa aflu ce se intampla cu un articol din codul de procedura penala declarat de CCR neconstitutional? Se elimina din lege?
Multumesc!
Art.147 alin.(1) din Constituţie prevede :

(1) Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
Multumesc pentru raspuns, insa revin cu alta intrebare: in cazul in care Parlamentul sau Guvernul, dupa caz, nu pun de acord prevederile neconstitutionale cu dispozitiile Constitutiei, in termenul prevazut, ce se intampla?
Practic nu se mai aplica acel text de lege.
Textul de lege îşi încetează efectele juridice....devine inaplicabil.
Am inteles. Insa unde pot urmari/afla starea articolului respectiv, daca a fost pus in discutie de catre Parlament sau Guvern si care este hotararea finala cu privire la acesta?
deelmercury, utilizator