Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Articole din CPP neconstitutionale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Articole din CPP neconstitutionale

Buna ziua. As dori sa aflu ce se intampla cu un articol din codul de procedura penala declarat de CCR neconstitutional? Se elimina din lege?
Multumesc!
Căutați obiecții și excepții de neconstituționalitate judecate.
Despre ce articol este vorba ?
Este vorba despre mai multe articole din NCPP:

- 38 alin. (1) lit. (f)
- 54
- 88 alin. (2) lit. (d)
- 125 alin. (3)
- 142 (1)
- 152
- 222
- 223 alin. (2)
- 235
- 241 alin. (1) lit. (a)
- 250 alin. (6)

Dacă mi-ați răspunde starea finală a acestor articole m-ați ajuta enorm, întrucât doresc să particip la un concurs unde trebuie să învăț legislația la zi.

Vă mulțumesc!
Decizia 51/2016 referitoare la excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art.142 alin.(1) din Codul de procedură penală
[ link extern ]

Decizia nr. 24 din data de 20.01.2016 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.250 alin.(6) din Codul de procedură penală
[ link extern ]

Decizia nr. 740 din data de 03.11.2015 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.222 alin.(10) din Codul de procedură penală
[ link extern ]

Decizia nr. 553 din data de 16.07.2015 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.223 alin.(2) din Codul de procedură penală
[ link extern ]

Decizia nr. 361 din data de 07.05.2015 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.218 - 222 și art.241 alin.(11) lit.a) din Codul de procedură penală
[ link extern ]

mai multe detalii : [ link extern ]
Vă mulțumesc din suflet pentru timpul și sprijinul acordat !!!