avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită exceptie de neconstitutionalitate
Discuție deschisă în Executare silită

exceptie de neconstitutionalitate

Buna ziua! As avea o nelamurire: in cazul creantelor bugetare, executarea silita se desfasoara fara o prealabila incuviintare a instantelor de judecata. Aveti idee daca a fost ridicata o exceptie de neconstitutionalitate bazata pe faptul ca este incalcat dreptul debitorului la un proces echitabil avand in vedere lipsa interventiei instantelor de judecata care sa incuviinteze executarea silita.
Stiu de Decizia nr. 458/31 martie 2009...dar eram curioasa daca lucrurile au evoluat...

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:32, 11 Mai 2010
Daca ati indica ce articol vizati poate am gasi un raspuns.
am in vedere art. 136 din Codul de procedura fiscala...nu e corect sa existe o identitaet intre creditor si organul de executare silita, iar executarea silita sa se desfasoare fara incuviintarea instantei.
Ceea ce va intereseaza pe dvs. este constitutional conform practicii actuale a Curtii Constitutionale.
Nici mie nu imi pare corect.

Orientativ va dau cateva trimiteri:


In M. Of. nr. 883 din 17 decembrie 2009 a fost publicata decizia Curtii Constitutionale nr. 1516/2009 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 136 alin. (6) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala.Exceptia de neconstitutionalitate a fost respinsa de Curte.

Mai exista si DECIZIA nr. 1358 din 27 octombrie 2009 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 136-218 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, publicata in MONITORUL OFICIAL NR. 852 din 9 decembrie 2009. Exceptia de neconstitutionalitate a fost respinsa ca INADMISIBILA de Curtea Constitutionala.
Decizia nr. 1.516 din 17 noiembrie 2009 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 136 alin. (6) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, publicata in Monitorul Oficial nr. 883 – 17 decembrie 2009.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Marți, 11 Mai 2010
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
va multumesc mult! o parte din deciziile indicate le gasisem si eu. multumesc inca o data!
Din punctul meu de vedere invocarea exceptiei de neconstitutionalitate pentru ceea ce ati sustinut mie imi pare de bun simt...
Nu este exclus ca in viitor sa se constate ca fiind neconstitutionala acea prevedere legala...

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent! camy20 camy20 Sa ma ajute cineva!de cand intra in vigoare legea despre executarea silita,doar cu acordul instantei? ok.....care inseamna ce?ca la ora actuala 1 iunie ... (vezi toată discuția)
Executare silita ada92 ada92 Dosarul de executare silita este din martie 2008. la prima executare creditorul nu a fost indestulat. Urmeaza executarea unui alt imobil . Intrebare: A doua ... (vezi toată discuția)
Incuviintarea executarii silite?! geo26 geo26 Buna ziua! Ce se intampla in situatia in care executorul judecatoresc a inceput executarea silita inainte de modificarea prevederilor art 373 indice 1 ( prin ... (vezi toată discuția)