Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Transfer pacient de la spital de la stat catre spital ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Transfer pacient de la spital de la stat catre spital privat

VA ROG MULT SA IMI RASPUNDETI CAT DE URGENT SE POATE!! E grav!! Pacientul este internat la Spitalul Universitar din Bucuresti,a suferit in accident de masina si a fost operat la sectia de chirurgie plastica la mana stanga de 2 ori,iar maine va fi a 3-a inteventie. Problema este ca ingrijirile si serviciile de acolo lasa de muult de dorit sau nu au loc deloc. Pacientii sunt tratati urat si nu se vede nicio imbunatatire. Dupa operatia de maine va mai fi tinut internat acolo,iar noi nu ne dorim asta pt ca nu suntem deloc multumiti se ingrijirele acordare. Il puteam transfera la un spital privat fata a aparea probleme si fara a se opune cei de la spitalul la care este acum? Avem acest drept legal?
Da, este vorba despre transferul intre spitale. Spitalul de stat nu se va opune daca pacientul este transportabil si stabil. Adresati-va unitatii medicale private cu copia fisei medicale. Transferul poate fi cerut (semnatura privind acordul) de catre pacient iar daca acesta nu este constient sau sdufera de boli psihice, acesta poate fi solicitat de catre apartinatori - sot/sotie, copii, parinti etc.