Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical care este impozitat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical care este impozitat

Buna ziua,
Sunt incadrat la salariul minim pe economie si sunt in concediu medical. Totusi mi se opreste impozit pentrru ca de la contabilitate mi se spune ca in codul fiscal orice castig se impoziteaza. Concediul medivcal este la codul 14. Deci iau 917 in loc de 1250 lei.
Luati 917 pt ca primiti 75% din salariu.
Dar atunci de ce e diferentiat pe coduri si la codul14 se spune decontare 100%...din 1250 nu se mai ia nimic atunci...
Probabil luati 100% din cat ati luat net in ultimele 6 luni.
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca este supusa impozitului pe venit, potrivit art.76 C.fisc.
Bună ziua,ma interesa daca am stat toata luna decembrie 2018 in Concediu medical cu 75% ce impozite se aplica la salariu. Mulțumesc anticipat!
gioonitza, utilizator