avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical care este impozitat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical care este impozitat

Buna ziua,
Sunt incadrat la salariul minim pe economie si sunt in concediu medical. Totusi mi se opreste impozit pentrru ca de la contabilitate mi se spune ca in codul fiscal orice castig se impoziteaza. Concediul medivcal este la codul 14. Deci iau 917 in loc de 1250 lei.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:17, 10 Ianuarie 2019
Luati 917 pt ca primiti 75% din salariu.
Dar atunci de ce e diferentiat pe coduri si la codul14 se spune decontare 100%...din 1250 nu se mai ia nimic atunci...
Probabil luati 100% din cat ati luat net in ultimele 6 luni.
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca este supusa impozitului pe venit, potrivit art.76 C.fisc.
Bună ziua,ma interesa daca am stat toata luna decembrie 2018 in Concediu medical cu 75% ce impozite se aplica la salariu. Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2019
gioonitza, utilizator

Alte discuții în legătură

Calcul concediu boala neoplazica Florin Lucian Manolescu Florin Lucian Manolescu Buna ziua, Sunt incadrat la salariul minim pe economie si sunt in concediu medical. Totusi mi se opreste impozit pentrru ca de la contabilitate mi se spune ca ... (vezi toată discuția)
Concediul medical bolnav de cancer Colectia 67 Colectia 67 Buna seara.Sunt as medicala la un cabinet scolar.Sunt bolnava ,diagnostic leucemie,am dreptul la 1,6 an de concediu medical ptr tratament cu citostatice si ... (vezi toată discuția)
concediu medical vali cracana vali cracana Cu cat la suta se plateste certificatul medical cu codul 321 si 325 (vezi toată discuția)