Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul medical bolnav de cancer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul medical bolnav de cancer

Buna seara.Sunt as medicala la un cabinet scolar.Sunt bolnava ,diagnostic leucemie,am dreptul la 1,6 an de concediu medical ptr tratament cu citostatice si radioterapie.Va rog sa mi spuneți daca am dreptul la salariu întreg ,adică brut ,fara sa mi se retina impozitul si la concediu de odihna plătit având in vedere ca sunt in medical acum ptr tratament lunar timp de 1 an si 6luni? Direcția de Asistenta Sociala îmi virează salariul net ,îmi oprește impozitul,refuza sa plătească concediul de odihna pe anul 2017,Sunt in concediu medical din septembrie 2017.Cui pot sa ma adresez daca am dreptate?Va mulțumesc ptr ajutor
CO nu are cum sa vi-l plateasca . Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă doar la încetarea contractului individual de muncă.

Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca este supusa impozitului pe venit, potrivit art.76 C.fisc.