Forum Discuţii juridice Achiziţii publice durata unui contract
Discuție deschisă în Achiziţii publice

durata unui contract

La incheierea unui contract de achizitie publica pe durata de un an de zile, prevaleaza prevederile Legii nr. 273/2006 ( 15.10.2009 - 31.12.2009) sau poate fi incheiat pe un an de zile calendaristic ( 15.10.2009 - 14.10.2010) ? Legea 273/2006 privind finantele publice locale prevede ca o cheltuiala angajata in cursul unui an fiscal trebui ordonantata in cursul aceluiasi an fiscal cu exceptia contractelor de investitie multianuale.
Cum e corect ?
Se poate incheia un contract pe perioada 15.09.2009-14.09.2010
Din legislatia la care faceti referire deduc ca "sunteti" institutie publica. Asta inseamna ca nu puteti angaja cheltuieli decat in limita bugetului aprobat deci in timpul exercitiului bugetar. ( Aveti posibilitatea prelungirii unui contract in anul urmator pana la aprobarea noului buget dar nu mai mult de 4 luni). Pt. situatia expusa de dumneavoastra puteti incheia acord- cadru( maxim 4 ani) si contracte subsecvente cand este cazul sau, asa cum spuneati, actiune multianuala cu inscrierea in buget a creditelor de angajament.
Puteti incheia contractul, dar cu specificarea expresa (printr-o clauza contractuala) a sumelor care se vor plati in 2009 conform disponibilitatilor bugetare, iar pentru 2010 se vor plati dupa aprobarea bugetului, aici conditia fiind ca in previziunile bugetare pentru 2010 sa aveti prinse aceste fonduri.