Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Intrebare?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Intrebare?

Poate ma puteti ajuta cu ceva.
Daca vreau sa deschid un magazin alimentar la parterul casei mele, cu iesire la strada am nevoie de aprobarea vecinilor?
Un amic ce are un astfel de magazin se confrunta cu aceasta problema. Are magazin la parterul casei si vecina de langa ( cu care este certat ) a depus o plangere cum ca ar fi deranjata de magazinul acestuia.
Acum s-a trezit cu o comisie de la primarie pe cap , ce aveau de gand sa puna sigiliu pe magazin.
E nevoie de acordul vecinilor?
este vorba de un apartament sau casa la curte ??
daca imobilul se afla intr-un bloc , veti avea nevoie de acordul asociatiei de locatari si a vecinilor directi .
daca nu aveti vecini , administratorul tb sa dea o declaratie pe propria raspundere in acest sens.
daca este vorba de o casa la curte , nu va trebuie acordul vecinilor , ci doar al celorlalti coproprietari daca exista .
Da este vorba de casa la curte si nu exista coproprietari.
O sa vedeti daca va trebuie acordul in momentul cand veti face actele sa deschideti magazinul.E in functie si de situatia concreta , cum e situata casa, unde va fi ampalast magazinul...
s-a raspuns
Nu inteleg ce importanta are pozitia casei atata timp cat se afla in curtea mea, la perterul casei mai exact. Adica nu e dreptul meu sa imi construiesc ce vreau pe spatiul pe care il detin, si constructia sa o pozitionez dupa bunul plac?
tavi02ro, utilizator