Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% locuinta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% locuinta

Buna ziua,

Sa prespunem ca unul dintre soti a achizitionat in apartament cu TVA 5%. Daca divorteaza, va putea si celalalt sot sa isi achitioneze un apartament cu TVA 5% in cazul in care nu detine o locuinta pe numele sau si la partajare nu a avut nici o pretentie asupra primei locuinte?

Va multumesc anticipat,
Sergiu
Conform Cod Fiscal:

(i) În cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deținut și să nu dețină nicio locuință în proprietate pe care au achiziționat-o cu cota de 5%;

Ce nu am inteles este daca d-voastra apareti pe primul contract cu 5%.
Primul apartament a fost cumparat inaintea casatoriei de catre mine si sotia nu apare in contract. Ea ar dori sa isi achizitioneze un apartament cu TVA 5%.
mr_perfect, utilizator
Atunci sotia poate.
Se pare ca deja este un flagel national :D, deci nu e o idee geniala doar a cuplului vostru
Mai jos video pe YouTube. Rapid pana nu apare o noua lege :)))
[ link extern ]
Cosmin Antohe, Contabil