Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Responsabil cu protectia datelor cu caracter personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Responsabil cu protectia datelor cu caracter personal

Buna ziua,
Un SRL cu 50 de angajati are obligatia sa aiba o persoana responsabila cu protectia datelor cu caractere personal? Va intreb pentru ca eu am dedus din Regulament ca este doar recomandat, nu obligatoriu. Daca este obligatoriu, persoana care se va ocupa de aceasta problema va trebui sa urmeze un curs acreditat ANC?
NeliF, utilizator
DPO 2018: Multe firme vor avea nevoie de un responsabil cu protecția datelor, începând din mai, altfel vor risca amendarea
www.avocatnet.ro/t13941/dpo....
Eu am functia de inspector resuse umane, pot indeplinii si functia de responsabil cu protectia datelor. Sunt singura persoana din firma care lucreaza in acest compartiment, este conflict de interese daca voi avea si sarcina sa ma ocup de protectia datelor? Si daca e posibil sa am si aceasta responsabilitate, este necesar sa urmez un curs in acest domeniu?
Responsabilul cu protecția datelor („data protection officer” sau DPO, pe scurt), de care vor avea nevoie companiile ce se ocupă în principal cu prelucrarea datelor personale, va putea să ocupe, în același timp, și altă funcție.
www.avocatnet.ro/articol_468...
Multumesc.
O zi frumoasa!