avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acte necesare pentru dosarul de pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acte necesare pentru dosarul de pensie de invaliditate

Va rog frumos, lista completa cu documente necesare depunerii dosarului de pensie de invaliditate la casa locala de pensii.
Cel mai recent răspuns: Hendrix , utilizator 13:35, 12 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
H.G.257/2011

Art.76

(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:

b) pentru pensia de invaliditate:
- cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 7);
- actele menționate la lit. a);
- decizia medicală asupra capacității de muncă (original);
- adeverința din care să rezulte data încetării plății indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă/copia ultimului certificat de concediu medical sau, după caz, adeverință din care să rezulte data încetării calității de asigurat (original);
- copie a formularului pentru înregistrarea accidentului de muncă (FIAM) sau copie a fișei de declarare a cazului de boală profesională BP2 pentru accident de muncă, respectiv boală profesională;
Multumesc, domnule Mircea Carp! Astept decizia comisiei de expertiza si vreau sa am dosarul complet.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate neldanescu neldanescu Am fost pensionat anticipat in martie 2012, in 20 septembrie 2012 am suferit o amputatie de gamba. Ce trebuie sa fac sa obtin pensie de invaliditate si ce acte ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa contina dosarul dumitru2018 dumitru2018 Am fost trimis in pensie de bola gradul 2.Varog frumos sa-mi spuneti ce acte trebuie sa duc la casa de pensi? va doresc paste fericit va multumesc (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate olga2011 olga2011 ce acte trebuie sa depun si unde ,?pentru a mi se face dosar de pensionare pe caz de boala? am primit decizia de la comisia de expertiza.cu grad. II de ... (vezi toată discuția)