Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acte necesare pentru dosarul de pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acte necesare pentru dosarul de pensie de invaliditate

Va rog frumos, lista completa cu documente necesare depunerii dosarului de pensie de invaliditate la casa locala de pensii.
H.G.257/2011

Art.76

(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:

b) pentru pensia de invaliditate:
- cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 7);
- actele menționate la lit. a);
- decizia medicală asupra capacității de muncă (original);
- adeverința din care să rezulte data încetării plății indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă/copia ultimului certificat de concediu medical sau, după caz, adeverință din care să rezulte data încetării calității de asigurat (original);
- copie a formularului pentru înregistrarea accidentului de muncă (FIAM) sau copie a fișei de declarare a cazului de boală profesională BP2 pentru accident de muncă, respectiv boală profesională;
Multumesc, domnule Mircea Carp! Astept decizia comisiei de expertiza si vreau sa am dosarul complet.