Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediul de odihna

Angajatii civili din M.A.I. beneficiaza de decontarea serviciilor turistice pe perioada concediului. conform Ordonantei 80/2018:
"(4) Prin excepție de la prevederile alin. (3), în anul 2018, pentru personalul militar, polițiștii, funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare și personalul civil din instituțiile publice de apărare, ordine publică și securitate națională, se decontează serviciile turistice prestate de unități aflate pe teritoriul României, efectuate în perioada concediului de odihnă, în limita valorică a 1.450 lei"
Cei din MAI au dispus verbal ca zilele de sambata, duminica si cele declarate libere sa nu fie decontate chiar daca sunt in perioada concediului. Adica eu daca am concediu 10 zile se deconteaza factura doar pentru zilele de luni-vineri, zilele de sambata duminica urmand sa nu fie decontate si deci sa le platesc eu.
Intrebarea mea este ce se intelege prin expresia "pe perioada concediului de odihna"
1. Daca imi iau concediu 10 zile se deconteaza si serviciile turistice din cursul weekendului?
2. daca imi iau concediu de vineri pana luni inclusiv se deconteaza serviciile turistice si pentru zilele de sambata - duminica?
ovidiudif, utilizator
Chiar nimeni ?