Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dividende din venituri realizate in 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dividende din venituri realizate in 2016

Buna ziua,

in cazul in care in anul 2018 am distribuit dividende din venituri realizate in 2016 este nevoie de depunerea declaratiei unice si a platii contributiilor CASS?

Multumesc.

Conform ANAF: Pentru CASS "În cazul veniturilor din dividende și din dobânzi, se iau în calcul sumele încasate;" care se înscriu în subsecţiunea 2 " Total venit estimat pentru incadrarea ca plătitor de CASS", obligaţia depunerii D212 în acest caz este după încasarea dividendelor.

[ link extern ] /
Ioan Petru Butariu, Contabil
Dividendele distribuite in 2018 reprezinta venit impozabil pentru persoana fizica careia i s-a distribuit doar dupa incasare. Evidenta distribuirii si incasarii este obligatia societatii care a produs profitul.

Ca urmare, de la caz, la caz, daca societatea comerciala a distribuit dividende actionarilor/asociatilor, acestia trebuie sa depuna declaratia unica doar daca se depaseste plafonul de 12 salarii minime, adica 12 x 1900 = 22800 lei.

Recomandare: faceti distributia dupa termenul de depunere al declaratiei. Astfel, celor ce depasesc 12 x salariul minim nu li se poate imputa nedepunerea declaratiei unice.
Multumesc pentru raspunsuri.