Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurare

Buna ziua. Am nevoie de o informație. Daca circuli cu o mașină fără asigurare care sunt sancțiunile prevăzute de lege? Vă mulțumesc
"In cazul în care un autovehicul este depistat circulând în trafic fără a deține o poliță RCA valabilă, proprietarul va fi sancționat cu o amendă cuprinsă între 1.000 și 2.000 de lei, dar si cu
pedepse suplimentare:
- reținerea certificatului de înmatriculare- polițistul rutier eliberează conducătorului auto o dovadă înlocuitoare fără drept de circulație
- reținerea plăcuțelor cu numerele de înmatriculare
Amenda pecuniară este prevăzută la
art. 64 din Legea nr. 136/1995 privind asigurările si reasigurările din România.
Sancțiunile complementare sunt prevăzute la art. 112, litera s, precum si la art. 112, alin.3 din OUG
195/2002 ( Codul Rutier).
Dacă deținătorul vehiculului nu face dovada asigurării acestuia, dupa 30 de zile de la data aplicării măsurii prevăzute anterior, poliția rutieră dispune radierea din evidența a vehiculului, potrivit art. 76, alin. 3 din Codul Rutier."
Legea nr. 136 nu mai e in vigoare, si obligativitatea prezentarii in trafic nu este specificata nicaieri, ea se va cerceta doar in caz de accident si doar acolo unde este specificat prin noua lege a se prezenta.
Cititi legea 132/2017 art.27 ,28 si 29.
[ link extern ]
Alte informatii gasiti si aici:
www.avocatnet.ro/articol_447...
latka, moderator
In ceea ce priveste sanctionarea, strict la cazurile in care e obligatorie dovedirea detinerii unei polite RCA (accident, in frontiera) " legea prevede:
Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligației de asigurare prevăzute la art. 3 și a obligațiilor prevăzute la art. 6 alin. (6) și (7) constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei și cu reținerea certificatului de înmatriculare/înregistrare a vehiculului până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării. Constatarea și aplicarea acestora se fac de către personalul poliției.