Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica

Buna!
1. Am un pfa si In 2019 estimez un venit sub plafon;
2. voi da in chirie in 2019 ca si persoana fizica (nu ca pfa cu CIF), un apartament in regim hotelier care il declar pe norma de venit.
Cum completez declaratia avand 2 surse de venit una pe sistem real cu CIF una pe norma de venit ca PF?
carmen_sabau05, utilizator
Veti completa o singura declaratie unica doar pe cnp in care treceti date pentru cele doua tipuri de venit.
Aveti in vedere ca daca e cazul sa platiti conributii sociale, doar la pfa se discuta de cas si la ambele cumulati venitul net cand verificati daca ar trebui sa platiti cass.
Multumesc! Mai am o intrebare. Daca tatăl meu are un apartament si eu il iau in comodat, cu drept de subinchiriere, si il declar eu in declaratia unica e in regula?
Nu. Dumneavoastra il preluati cu acel contract de comodat si cu drept de inchriere pe pfa si reprezinta venit pe pfa. Nu il declarati ca si venit din inchiriere pe persoana fizica.
Nu as dori sa il am pe Pfa, care e cu alt CAEN, si nici sa imi adaug CAEN nou, ci pur si simplu sa il închiriez ca persoana fizica, si sa am norma de venit. Nu pot asa?
Nu se poate. Atunci il inchiriaza direct proprietarul si tot el depune declaratia unica pentru acest venit.