Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TICHETE CADOU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TICHETE CADOU

Buna ziua,
Angajatorul ar putea da tichete cadou salariatilor cu ocazia inceputului de an scolar ? Daca da, conteaza daca are sau nu copii sau daca acestia sunt sau nu minori? Tichete in valoare de 150 lei/persoana.
Multumesc frumos
Legea 165/2018
Art. 15.
(1) Tichetele cadou sunt bilete de valoare acordate, ocazional, angajaților, pentru cheltuieli sociale.
.....

art.16
(1) Nivelul maxim al sumelor acordate sub forma tichetelor cadou, potrivit art. 15 alin. (1), nu poate depăși suma stabilită conform art. 10 alin. (1).

Art. 10.
(1) Angajatorii, împreună cu organizațiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentanții salariaților, stabilesc de comun acord categoriile de bilete de valoare care se acordă angajaților, frecvența acordării acestora, precum și valoarea lor, acolo unde este cazul, unitatea emitentă și modalitatea de acordare, pe suport hârtie și/sau pe suport electronic.
....

In speta, poate acorda.