Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dauna mașina de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dauna mașina de serviciu

Bună ziua, am o nelămurire va rog sa ma ajutați. Sunt angajat la o firma și prestez servicii de ride sharing cu mașina firmei respective. La o zi după ce am predat mașina, mi se imputa o zgârietura pe janta acesteia, și mi se pretinde sa plătesc franciza casco pentru ca se dorește deschiderea unui dosar de dauna, menționez ca zgarietura respectiva nu afectează funcționalitatea, mașina eu nu am lovit o, este vorba de o ștersături pe janta. Ce pot face?
Cititi cu atentie documentul semnat de dvs. cu firma cand ati primit masina spre folosinta. Daca acolo scrie ca trebuie sa platiti fransiza pentru orice reparatie care se va efectua, va trebui sa o platiti.
Mulțumesc pentru răspuns, m am uitat, scrie ca am primit-o în bună stare, nu se precizează nimic de franciză, deci nu ma pot obliga la plată, corect?
Cand veti primi factura de plata solicitati sa se precizeze baza legala. Se poate ajunge in instanta de judecata.
Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor. (art.254 C.mun)