Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea mirosurilor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea mirosurilor

Se poate aplica legea mirosurilor?
Legea mirosurilor nr. 123/ 10.07.2020 a fost publicata in MO nr. 613/ 13.07.2020
Legea se aplica la 3 zile de la publicarea in MO., deci este in vigoare.
Am înțeles ca momentan, nu sunt norme de aplicare.

POPA GHEORGHE a scris:

Legea mirosurilor nr. 123/ 10.07.2020 a fost publicata in MO nr. 613/ 13.07.2020
Legea se aplica la 3 zile de la publicarea in MO., deci este in vigoare.

Legea nu prevede norme de aplicare, doar Continut plan de gestionare a disconfortului olfactiv pentru toate activitățile care pot crea disconfort olfactiv, respectiv Metodologie pentru stabilirea nivelului de disconfort olfactiv, care se aproba prin HG in termen de 180 de zile de la data intrarii in vigoare..
Mulțumesc. Deci, peste 180 zile poate fi folosita legea, efectiv.