Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... In urma cu un an am cumparat pentru mine mai multe ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

In urma cu un an am cumparat pentru mine mai multe produse pentru ...

In urma cu un an am cumparat pentru mine mai multe produse pentru Halloween. In cele din urma nu le-am mai folosit si m-am gandit sa le vand acum. Deoarece imi doresc sa deschid o afacere online am vazut totul ca pe o oportunitate asa ca am trecut la treaba. Am construit un site, am incarcat poze cu produsele si vreau sa fac si marketing (pentru a invata cum sta treaba (nu stiu aproape nimic despre domeniu). Nu mi-am deschis o firma si doresc sa vad cum functioneaza afacerile online, eventual sa si vand o parte din produse. Acest "experiment" ar tine 2-3 saptamani, timp in care e posibil sa vand produse fara factura/bon fiscal, iar valoarea lor totala nu depaseste 2000 de lei. Legal vorbind, unde gresesc? La ce riscuri ma supun?
Multumesc anticipat!
Ca sa eviti orice risc , ar fi indicat sa te inregistrezi ca PFA si sa platesti o parte din impozitul pe venit. Costurile ca PFA sunt mult mai mici , ca in cazul Societatii Comerciale si asa eviti eventualele amenzi. Cu toate ca parerea mea, la o suma asa de mica , riscurile sunt destul de mici
Buna ziua,

Va sugerez sa infiintati o persoana fizica autorizata,ori o intreprindere individuala.

Activitatea comerciala trebuie reglementata legal.

Adresa de internet detinuta trebuie sa respecte normele GDPR.

Asadar, trebuie concepute anume proceduri precum, o politica de confidentialitate, o politica de cookies, o nota de informare .

Veti colecta date ce au caracter personal precum nume, prenume, adresa de e-mail, numarul de telefon.

Totodata, veti intra in posesia datelor de pe buletin, in vederea expedierii produselor.

Aceste date vor fi divulgate societatii care va efectua predarea bunurilor.

Pe cale de consecinta, deveniti operator de date ce au caracter personal.

Amenzile ce se pot aplica sunt impovaratoare.