Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot face rost de copii dupa certificatele medicale ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot face rost de copii dupa certificatele medicale depuse la CAS?

Buna ziua, vroiam sa știu cum pot face rost de un exemplar din concediul medical de vreme ce angajatorul a depus ambele exemplare la cas și am nevoie de ele la dosarul pt ccc
ana-cer, moderator
Puteti incerca la medicul de familie, unde ramane al treilea exemplar.
În caz de pierdere a certificatelor de concediu medical medicii pot elibera duplicate la cererea plătitorilor de drepturi de asigurări sociale sau a asiguratului, menţionându-se distinct "DUPLICAT".
Nu sunt pierdute, doar ca angajatorul a depus ambele exemplare la cas și cică exemplarul de la medic nu e bun pt ca nu are completată partea ce tine de angajator. Pot pierde dreptul la ccc doar pt ca nu am concediile?
Cine v-a cerut certificatele medicale la dosarul pentru indemnizatie ? Acestea nu fac parte din lista de acte necesare.
Precum si faptul ca angajatorul a depus ambele exemplare la casa de sanatate pare cusut cu ata alba.
Angajatorul este obligat sa pastreze un exemplar din toate certificatele medicale platite.