avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot face rost de copii dupa certificatele medicale ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot face rost de copii dupa certificatele medicale depuse la CAS?

Buna ziua, vroiam sa știu cum pot face rost de un exemplar din concediul medical de vreme ce angajatorul a depus ambele exemplare la cas și am nevoie de ele la dosarul pt ccc
Ultima modificare: Vineri, 18 Decembrie 2020
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 22:29, 11 Martie 2021
Puteti incerca la medicul de familie, unde ramane al treilea exemplar.
În caz de pierdere a certificatelor de concediu medical medicii pot elibera duplicate la cererea plătitorilor de drepturi de asigurări sociale sau a asiguratului, menţionându-se distinct "DUPLICAT".
Nu sunt pierdute, doar ca angajatorul a depus ambele exemplare la cas și cică exemplarul de la medic nu e bun pt ca nu are completată partea ce tine de angajator. Pot pierde dreptul la ccc doar pt ca nu am concediile?
Cine v-a cerut certificatele medicale la dosarul pentru indemnizatie ? Acestea nu fac parte din lista de acte necesare.
Precum si faptul ca angajatorul a depus ambele exemplare la casa de sanatate pare cusut cu ata alba.
Angajatorul este obligat sa pastreze un exemplar din toate certificatele medicale platite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical Roberto93 Roberto93 Buna ziua am si eu o problema , am pierdut concediu medical an original , deși am trimis copie după el la firma care lucrez tocmai după 6 luni mai cere ... (vezi toată discuția)
Concediu medical pierdut gina2010 gina2010 Buna ziua, ce pot face in situatia in care societatea unde lucrez mi-a pierdut concediul medical initial pe cod 08? Multumesc. (vezi toată discuția)