Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Dolarul se va prabusi ? Americanii vor muri de foame? ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Dolarul se va prabusi ? Americanii vor muri de foame? Va veni ...

Dolarul se va prabusi ? Americanii vor muri de foame? Va veni al treilea razboi mondial ? Ce pareri aveti?
Dolarul nu cred ca se va prabusi pentru ca ei se descurca foarte bine in general.
Cu foamea la americani este greu de spus deoarece am vazut ca au ramas foarte multi fara serviciu si chiar daca mancarea este foarte ieftina in SUA daca nu ai deloc bani nu te ajuta cu nimic acest lucru.

Al treilea razboi mondial nu va veni acum.
Insa, este posibil ca noi sa il prindem.
Pandemiile aduc in general si razboaie dupa ele...
Acesta este unul din motivele pentru care eu consider ca pandemiile trebuie eradicate rapid dar acest lucru trebuie sa se intample la nivel global si nu la nivelul a doua sau trei tari.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce intrebati dvs era visul propagandei comuniste care din timpul războiului rece anunta putreziciunea capitalismului si prăbușirea acestuia.Probabil peste 100-,200 de ani se poate intampla ,toate marile imperii a o faza de înflorire și apoi una de decădere dar momentan nu e cazul.
Pai...nu chiar propaganda comunista.
Nicolae Ceaușescu zicea prin 1988 ca in Romania nu va ajunge niciodată capitalismul.
Si dupa un an a inceput ceea ce se vroia a fi capitalismul romanesc...cu democrația originala...

China de foarte mulți ani este extrem de puternica pe plan militar.
Pe timpul lui Ceaușescu exista o vorba: ,,Da Doamne sa vina chinezii peste noi ca trec de doua ori peste rusi" ( URSS) la acea vreme.
Romanii aveau mult haz.
Faceau haz de necaz.

Atata timp cât exista un echilibru al puterilor nu exista un risc iminent de razboi mondial.
Riscul apare atunci cand apar dezechilibre economice și unii pica financiar iar altii se ridica.

Eu insa nu cred ca va pica dolarul acum ci va mai dura...ceva timp.
China cam domina la.nivel mondial si este pe val.

Si noul coronavirus a plecat tot din China dar ea nu este grav afectata ci chiar ii merge bine.
La ei si oul este facut sintetic si nu este natural.

Insa, China este totuși o tara care a stat cuminte.
Nu prea a pornit ea războaie, in afara de ei între ei.
Nici nu a cutezat cineva sa se ia de China la un mod serios și aceasta este o atitudine internațională responsabila.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat