avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire.După decesul tatălui, cei trei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire.După decesul tatălui, cei trei copii au renunțat la moștenire ...

După decesul tatălui, cei trei copii au renunțat la moștenire în favoarea mamei(soția supraviețuitoare).Între timp una dintre fice a decedat, neavând copii ,după decesul mamei au rămas doi moștenitori. Soțul ficei decedate înaintea mamei, are drept la moștenire?
Nu, pentru că această fică (soția lui) a renunțat la moștenire.
Buna ziua!
NU!
a renunta la mostenirea tatalui, nu a maca-sii.
Nu moseneste, e adevarat, dar nu mosteneste pt ca nevasta a decedat inaintea maica-sii

Dapix a scris:

Nu, pentru că această fică (soția lui) a renunțat la moștenire.

Nu, sotul supravietuitor nu are vocatie la mostenirea de pe urma soacrei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire? serbanmaria serbanmaria Buna!Ma numesc Maria si as dori si eu cateva informatii. Sunt casatorita de 5 ani. Sotul meu are tatal decedat de 20 de ani. Casa in care locuim este pe numele ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara ... geta2005 geta2005 Buna ziua! Va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara copii, sotul singur la părinți moare primul apoi moare mama lui , tatăl mort cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii dupa decesul tatalui supravietuitor trandi trandi In anul 1990 ne-a decedat mama, am ramas 6 copii doi din casatorie anterioara a mamei si patru din casatoria cu sotul pe atunci supravietuitor, care la randul ... (vezi toată discuția)