avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Casa de marcat si impozitul pe microintreprindere?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Casa de marcat si impozitul pe microintreprindere?

Buna ziua!
Un s.c. a achizitionat o casa de marcat in luna decembrie a anului 2018 , tot atunci a fost pusa in functiune....
in trim IV 2020 la calcularea impozitului pe microintreprindere ar fi trebuit sa tin cont de cheltuiala cu casa de marcat ( dar nu am tinut!) la stabilirea impozitului fiindca societatea a inchis punctul de lucru , a predat memoria cu casei de marcat in data de 17.12.2020......deci la 31.12.2020 nu o mai aveam
este corect?!
sau
trebuia sa tin totusi cont de casa de marcat fiindca ,totusi, a utilizat-o in perioada decembrie 2018- 17.12.2020
multumesc frumos pentru ajutor!
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adi02ro , utilizator 09:50, 24 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate deduce din impozitul micro pentru trimestrul T4/2020.
multumesc frumos!
o zi placuta !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am achizionat case de marcat in anii 2018 2019 si 2020 Andreeabalint23 Andreeabalint23 Am achizionat case de marcat in anii 2018 2019 si 2020 ... se poate scadea valoarea caselor de marcat in trimestrul 1 2021? tin sa precizez ca impozitul pe ... (vezi toată discuția)
Deducere cheltuieli cu casa de marcat inorog inorog Hristos a Inviat! Daca s-a achizitionat casa de marcat trim I , 450 ron si valoare impozit 3% este de 100 lei, firma nu plateste impozit in TRIM I.Pana aici ... (vezi toată discuția)
Baza calcul micro camila2013 camila2013 Am incasat in contul din banca o suma de la Biroul judecatoresc , reprezentand chelt privind impozitele platite intr-un contract de comodat si nu stiu daca ... (vezi toată discuția)