Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Eliberare conditionata. Buna ziua! Sotul meu are o ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Eliberare conditionata. Buna ziua! Sotul meu are o pedeaosa de executat de 2 ani. A executat ...

Buna ziua! Sotul meu are o pedeapsa de executat de 2 ani. A executat 11 luni, a muncit, comportament bun. Cand poate intra la comisia de eliberare conditionata? Mulțumesc! URGENT!
Daniela06, utilizator
Buna ziua,
Avand in vedere pedeapsa de doi ani, poate solicita liberarea conditionata dupa 16 luni, daca sunt indeplinite si celelalte conditii prevazute de lege. Ati spus ca a si muncit, in acest calcul se tine seama de partea din durata pedepsei ce poate fi considerata ca fiind executata pe baza muncii prestate, deci poate fi si mai devreme, in functie de caz.