Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se calculează orele suplimentare la un program ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se calculează orele suplimentare la un program 12/24, lucru ...

Cum se calculează orele suplimentare la un program 12/24, lucru de lunea-duminica, inclusiv?
Ce lucrează sâmbăta și duminica nu cred ca se considera suplimentar, din moment ce fac parte din timpul de lucru și se dau libere consecutive alte zile.
Trebuie sa se plăteasca ceva spor de weekend?
Orel;e se calculeaza la luna si nu la un program anume.

Orele lucrate in weekend nu se considera ore suplimentare. Munca suplimentara se refera la munca peste programul de 8 ore/zi de luni-vineri .Orele suplimentare sunt ceea ce depaseste 40 de ore pe saptamana, in cele 5 zile, si nu pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal.
Sunteți atât de prompt și de intr-ajutator cu răspunsurile! Multumesc din suflet!
dar trebuie platit spor de weekend.
Și dacă în aceea perioada apare și o zi de liber legal, ex 1 iunie, 21 iunie acele zile sunt suplimentare?
Nu sunt zile suplimentare ...este o munca prestata in zilele de sarbatoare legala.

Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic