Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, tatăl meu a decedat acum 3 ani, am făcut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, tatăl meu a decedat acum 3 ani, am făcut succesiunea ...

Bună ziua, tatăl meu a decedat acum 3 ani, am făcut succesiunea după el , eu și cu un frate al tatălui din prima căsătorie, mama renunțând în favoarea copiilor, jumătate din casa este a mamei ,25% ai mei și 25% ai fratelui după tata,. Mama este la pat de 7 ani eu o îngrijesc, vreau sa vind apartament cu 3 camere unde locuiesc sa despagubesc pe frate sa ma mut cu mama într-un apartament cu 2 camere, mama are virsta de 76 ani , ptr a semna a trebuit IML, și aici se spune ca nu e în măsura de a semna acte notariale. Ea fiind în facultățile mintale dar nu a trecut test IML , CE pot face ca fratele vrea despăgubiri 25% și mama mai are 2 copii din alta căsătorie dar niciunul nu are sau a avut grija de ea???? Ce pot face, va rog un răspuns!
Buna ziua,
Incercati sa ii obtineti o curatela in instanta si ulterior sa determinati curatorul sa vanda partea mamei catre dumneavoastra.