Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Trebuie sa platesc taxe si impozite?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Trebuie sa platesc taxe si impozite?

Salutare ! Am o intrebare despre taxe si impozite in Romania. Daca fac CPA Marketing / Affiliate Marketing si retrag banii in PayPal (dar nu ii retrag mai departe in contul bancar) trebuie sa platesc taxe si impozite ? Si daca da atunci cum ? Ce formular trebuie completat si cum il pot completa ? Pot platii o singura data pe an (in fiecare an pe data de 25 Mai) ??

Multumesc anticipat !
george-neagu, moderator
E activitate cu caracter de continuitate sau e ocazionala ?
Pe viitor va fi cu caracter de continuitate , dar deocamdata ocazionala (nu mai am nici o alta sursa de venit, CPA Marketingul este sursa mea de venit pe care vreau sa o incep !)
daca anul asta e doar ocazional ....se va declara la anul prin Declaratia unica pana la 25.05.2023 ( veniturile pe care le veti obtine anul acesta ) . Ele se impoziteaza ca si venituri din alte surse cu 10% si daca nivelul lor depasesc in 2022 suma de 30.600 se va plati si CASS in suma de 3060 lei /an .

Toate au termen de declarare si plata 25.05.2023 .