Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca a intrat in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca a intrat in vigoare sistemul ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca a intrat in vigoare sistemul RO-transport si cine are obligativitatea raportarii informatiilor despre marfa transportata.
Va multumesc!
- destinatarul înscris în declarația vamală de import, respectiv expeditorul înscris în declarația vamală de export, în cazul bunurilor cu risc fiscal ridicat care fac obiectul operațiunilor de import sau export;

- beneficiarul din România, în cazul achizițiilor intracomunitare de bunuri cu risc fiscal ridicat;

- furnizorul din România, în cazul tranzacțiilor interne sau al livrărilor intracomunitare de bunuri cu risc fiscal ridicat;

- depozitar, în cazul bunurilor cu risc fiscal ridicat care fac obiectul tranzacțiilor intracomunitare aflate în tranzit, atât pentru bunurile descărcate pe teritoriul României spre depozitare sau pentru formarea unui nou transport din una sau mai multe partide de bunuri, cât și pentru bunurile încărcate după depozitare sau după formarea unui nou transport pe teritoriul național din una sau mai multe partide de bunuri.