Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, as avea nevoie de ajutor, tatal meu a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, as avea nevoie de ajutor, tatal meu a lucrat in ...

Buna ziua , as avea nevoie de ajutor , tatal meu a lucrat in perioada 14.03.1977 -01.03.1986 la Trustul Energo Construct in Oravita. As dori sa aflu in ce grupa a stagiului de cotizare se incadreaza.
Pentru a beneficia de grupa de munca, in perioada respectiva, tatal dvs. trebuia sa fi fost nominalizat de catre firma conform prevederilor ordin nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994, la data aparitiei ordinului, la un loc de munca incadrat in grupa de munca. Pentru incadrarea locurilor de munca in grupa de munca, firma trebuia sa intocmeasca la data respectiva documente care sa fie avizate de catre ITM/ Inspectia muncii pentru incadrare in grupa de munca.
Daca a fost nominalizat in grupa de munca, trebuia facuta mentiune in carnetul de munca.
Puteti solicita in scris, cu nr. de inregistrare/ data, firmei unde a lucrat/ firmei actuale, detinatoare de arhiva a fostei firme, sa emita o adeverinta in sensul dorit.
Uitați-vă în carnetul de munca al tatălui dvs? ...trebuie sa fie menționată grupa de muncă.