Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii si acte necesare cafenea-restaurant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii si acte necesare cafenea-restaurant

Buna ziua M-ar interesa si pe mine care sunt actele si autorizatiile necesare si conditiile punctului de lucru pentru a putea deschide o cafenea/restaurant cu toate prevederile legale. Va multumesc anticipat. O zi buna
PT bar/cafenea sunt autorizatii putine.
Daca e si restaurant e groasa si o sa ai o multime de regului de respectat.

-casa de marcat,
-contracte cu furnizorii,
-vad la clienti
autorizatii de functionare ( PSI, Protectia Muncii, Mediu, Sanitar si Sanitar-Veterinar)
ETC
ai nevoie de urmatoarele:

Autorizatie de functionare (de la Ministerul Alimentatiei Publice, Primarie, Sanepid, Pompieri)
Spatiu (cu toate utilitatile adaptate la necesitati)
Amenajare (se apeleaza la specialisti in design interior)
Personal instruit (1 ospatar, care poate sa serveasca pina la 15 mese, 1 barman preparator si 1-2 persoane care pregatesc, daca este cazul, produsele de patiserie)
si obligatoriu o a II-a intrare pt. aprovizionareB-)