avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate LISA2000

Activitate LISA2000

Buna ziua!Sunt chirias ANL si nu de curand mi-a fost recalculata chiria, dar...... cota de 10% din veniturile pe mebru, a fost inmultit cu numarul de membrii, asa se procedeaza? Ma poate ajuta cineva?
Răspuns la discuția Conducte comune
multumesc pentru sfat,asa am sa fac:)))
Răspuns la discuția Conducte comune
Au! nu am repartitoare..:(,multumesc foarte mult pentru timpul acordat.
deci sunt buna de plata egal cu ceilalti...
Discuție Conducte comune
Buna ziua! prin apartamentul meu trec conductele cu caldura la apartamentele de mai sus,eu nu locuiesc in apartament,am caloriferele inchise,pot fii obligata sa platesc si eu caldura?cota parte din factura emisa?
se poate in baza unui Contract de prestari servici,insa sincer nu-ti recomand am fost in situatia asta .
Răspuns la discuția Protectie chiriasilor
In legea A N L scri ca se pot prelungi dupa 5 ani,numai pe perioada de un an ,aveti un act normativ care modifica?
in H.G.962/2001 ,modificata ,la art.15 alin.(10)scrie:(10) Administrarea locuinţelor pentru tineri, destinate închirierii, se
face în condiţiile prevăzute de lege pentru locuinţele din fondul locativ de stat.
Pentru încheierea şi/sau prelungirea contractelor de închiriere a locuinţelor se
aplică şi prevederile art. 6^2 alin. (4) şi (5) din Legea nr. 152/1998 , cu
modificările şi completările ulterioare. Contractul de închiriere iniţial se încheie
conform repartiţiei şi va cuprinde clauze referitoare la revizuirea cuantumului
chiriei, în funcţie de vârsta solicitantului, aplicabile la datele de prelungire a
acestuia, conform legii.
Buna ziua! O intrebare am un contract de inchiriere a unei locuinte ANL cu Primaria de 5 ani,acum expira ,nu am datorii,pot sa-mi refuze reinoirea contractului ?Nu mai avem nici o protectie legala?Ei imi spun asa:chiar daca nu am incalcat legea cu nimic si am respectat intocmai obligatiile ,nu sunt obligati sa prelungeasca
Răspuns la discuția Chirias ANL
Buna ziua! chiar nimeni nu stie nimic?
Nu ma puteti ajuta macar cu un sfat?
Nu mi s-a mai intamplat asta niciodat pe acest site.
Discuție Chirias ANL
Buna ziua !
Locuiesc intr-un bloc ANL,de aproape 5 ani,din motive administrative din 10 chiriasi am ramas doar 2,a fost taiat curentul electric pt neplata.Nu avem apa calda si caldura.Am trimis o adresa primariei ,drept raspuns ma notifica ,ca in cazul in care nu se mai muta nimeni in bloc nu ni se vor mai prelungi contractele de inchiriere ,in consecinata ne da afara ,elegant,Iar in ce priveste utilitatile vor fi racordate numai dupa ce vor recupera ei datoriile de la ceilalti chiriasi Mentionez ca eu nu am nici macar un leu datorie la Primarie si nici la utilitati,chiria este de 300Ron/luna.Va rog sa-mi spuna cineva daca este corect cum procedeaza ?Am eu o vina pt altii? Este normal ca dupa 5 ani sa ma arunce in strada cu familia( sotul si un copil minor)?.Va rog cine poate sa ma ajute!