avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate adminibuc

Activitate adminibuc

Degrabă acest forum.
Pui o întrebare și nici măcar o persoana sa răspundă.
Nu are nimeni o opinie?
La o Asociație de Proprietari avem angajata o firma de administrație. Aceasta nea anunțat ca își majorează salariul cu 2 lei/ap în urma creșterii preturilor și a majorării salariului minim pe economie.
Acest lucru se poate face automat?
Este nevoie de Adunare Generează sau sa pe baza de tabel nominal cu semnăturile proprietarilor?

Dacă Apa Nova sau Termoenergetica majorează tariful se accepta automat ca n-ai imcotro...
Locuiesc într un complex cu 7 blocuri care au 1 loc de joaca a. Acesta a fost restaurat de curant. Cum este legal sa se împartă costul cu restaurarea?
Pe beneficiari, adică pe nr de apartamente?
Mulțumesc!
Dacă în anul 2018 am achiziționat un apartament în valoare de 69.000 într-un bloc nou, anul acesta mai pot achiziționa un alt apartament în valoare de 115.000 euro tot în bloc nou?
Se schimba prețul în funcție de tva sau nu are legătură?
Buna ziua!
Se poate vinde unui proprietar o boxa?
Care sunt demersurile ?
Multumesc!
In luna decembrie am primit o prima si un ajutor de deces. Acum in martie am intrat in prenatal.

Se ia in considerare prima si ajutorul de deces pt prenatal sau doar salariu brut de bazs pe care il aveam?
Multumesc!
Buna ziua!
Pentru montarea camerelor de supraveghere la o Asociatie de Proprietari trebuie acordul a 50%+1 sau 100%?
In care lege se precizeaza acest lucru?
Multumesc!
Daca presedintele unei asociatii de proprietari pleaca din tara - poate sa isi lase mama in locul lui printr-o imputernicire notariala?
Un proprietar a contestat plata fondului de reparatii si ne-am judecat pe acest subiect.
Hotararea judecatoreasca a fost ca din 6 luni de fond de reparatii s-au acceptat 5., iar penalizarile pentru acestea nu au fost admise.
Intrebare:
Daca pe baza acestei hotarari acestui proprietar ii scad luna respectiva din fondul de reparatii - trebuie sa scad tuturor proprietarilor?
Este suficient sa consemnam intr-o sedinta de comitet anularea restantei pentru penalizarile aferente fondului de reparatii si in acest fel sa putem elimina penalitatile din lista?
Multumesc anticipat!