avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate adminibuc

Activitate adminibuc

Buna ziua!
Se poate vinde unui proprietar o boxa?
Care sunt demersurile ?
Multumesc!
In luna decembrie am primit o prima si un ajutor de deces. Acum in martie am intrat in prenatal.

Se ia in considerare prima si ajutorul de deces pt prenatal sau doar salariu brut de bazs pe care il aveam?
Multumesc!
Buna ziua!
Pentru montarea camerelor de supraveghere la o Asociatie de Proprietari trebuie acordul a 50%+1 sau 100%?
In care lege se precizeaza acest lucru?
Multumesc!
Daca presedintele unei asociatii de proprietari pleaca din tara - poate sa isi lase mama in locul lui printr-o imputernicire notariala?
Un proprietar a contestat plata fondului de reparatii si ne-am judecat pe acest subiect.
Hotararea judecatoreasca a fost ca din 6 luni de fond de reparatii s-au acceptat 5., iar penalizarile pentru acestea nu au fost admise.
Intrebare:
Daca pe baza acestei hotarari acestui proprietar ii scad luna respectiva din fondul de reparatii - trebuie sa scad tuturor proprietarilor?
Este suficient sa consemnam intr-o sedinta de comitet anularea restantei pentru penalizarile aferente fondului de reparatii si in acest fel sa putem elimina penalitatile din lista?
Multumesc anticipat!
Multumesc frumos pentru amabilitate!
Zi frumoasa!
Daca o angajata are mai multe contracte de munca ( unul de 9 ore, si inca 2 de cate 2 ore/saptamana) si intra in concediu crestere copil, poate ramane cu un contract part time activ si sa realizeze venituri care sa nu depaseasca pragul stabilit in Legea nr. 89/2019, respectiv 6250 lei/an?
Multumesc!
Răspuns la discuția Obtinere CNP
M-au directionat catre directia generala de evidenta a persoanelor, care ma trimit la un alt numar de telefon, unde normal ca nu raspunde nimeni.
Discuție Obtinere CNP
Am un verisor nascut in anul 1974 - pe certificatul de nastere nu are trecut CNP-ul. In acea perioada se elibera CNP-ul la 14 impreuna cu buletinul, insa el la 11 ani a plecat din tara si nu a mai revenit.
De ce acte avem nevoie sa il ajutam sa i se atribuie CNP?
Este suficient certif de nastere si o imputernicire din partea lui sau aven nevoie si de buletinul si pasaportul din tara in care are a doua cetatenie?
Femeia de serviciu a solicitat majorarea salariului. Pentru acest lucru am intocmit un tabel cu semnaturile proprietarilor-daca sunt sau nu de acord.
Este acest tabel valabil daca am peste 50%+1 semnaturi pentru majorare sau trebuie neaparat convocata adunare generala pentru stabilirea acestei hotarari?
Multumesc!