Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a legii (pagina 10)

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010 si intra in vigoare de la data de 1 ianuarie 2011.

Actul normativ, in integralitatea sa, poate fi consultat accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Gabriela Pintea, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara,
Am urmatoarea intrebare.
Exista vreo incompatibilitate intre prevederile art 2, punctul(d) si ceea ce se prevede la atr 27, alineatul(4)?
Astept cu mare interes parerea tuturor.
O seara buna.
am si eu o intrebare . intrucit oug 114/2009 prevede ca diferenta dintre ce sa dat conf.oug 100/2008 si legea218/2008 sa se acorde la 1 ian 2011 si se prevede si in legea 263/2010 acest lucru oare se da diferenta ? ce ziceti.
asa cum ati asteptat, va expun parerea mea:
nu este "incompatibilitate" pentru ca, suma dintre contribuţia individuală de asigurări sociale platita la fondul public de pensii si contribuţia aferentă platita fondurilor de pensii administrate privat, prevăzută de Legea nr. 411/2004 este egala cu 10,5 % deci egala pt toata lumea si reprezinta in definitiv contributia personala, indiferent de distributia limitata la fondul public sau dispersata la fondul public + fondul privat, cunatumul total e acelasi.

asta e parerea mea, in cazul ca am inteles nuanta intrebarii.
o seara pe plac
Inteleg ca exista egalitatea enuntata de punctul d al articolului 2 din lege intre contribuabilii cu varsta de peste 45 de ani, care contribuie la fondul public de pensii cu 10,5% si cei de pana in 45 de ani care contribuie la fondul public de pensii cu 8% si 2,5% merg la fondul privat de pensii pilonul 2?
Deci, pentru fondul public de pensii ramane 10,5%=8%=D>
CRACIUN FERICIT TUTUROR!