avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a legii (pagina 10)

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010 si intra in vigoare de la data de 1 ianuarie 2011.

Actul normativ, in integralitatea sa, poate fi consultat accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Ultima modificare: Miercuri, 22 Decembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Am urmatoarea intrebare.
Exista vreo incompatibilitate intre prevederile art 2, punctul(d) si ceea ce se prevede la atr 27, alineatul(4)?
Astept cu mare interes parerea tuturor.
O seara buna.
am si eu o intrebare . intrucit oug 114/2009 prevede ca diferenta dintre ce sa dat conf.oug 100/2008 si legea218/2008 sa se acorde la 1 ian 2011 si se prevede si in legea 263/2010 acest lucru oare se da diferenta ? ce ziceti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
asa cum ati asteptat, va expun parerea mea:
nu este "incompatibilitate" pentru ca, suma dintre contribuţia individuală de asigurări sociale platita la fondul public de pensii si contribuţia aferentă platita fondurilor de pensii administrate privat, prevăzută de Legea nr. 411/2004 este egala cu 10,5 % deci egala pt toata lumea si reprezinta in definitiv contributia personala, indiferent de distributia limitata la fondul public sau dispersata la fondul public + fondul privat, cunatumul total e acelasi.

asta e parerea mea, in cazul ca am inteles nuanta intrebarii.
o seara pe plac
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inteleg ca exista egalitatea enuntata de punctul d al articolului 2 din lege intre contribuabilii cu varsta de peste 45 de ani, care contribuie la fondul public de pensii cu 10,5% si cei de pana in 45 de ani care contribuie la fondul public de pensii cu 8% si 2,5% merg la fondul privat de pensii pilonul 2?
Deci, pentru fondul public de pensii ramane 10,5%=8%=D>
CRACIUN FERICIT TUTUROR!

Alte discuții în legătură

Calcul pensie daniela-claudia daniela-claudia Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia la limita de varsta, mai exact daca se iau in calcul veniturile obtinute in ultimii ani de activitate.Solicit ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie paulacarmen paulacarmen Ma numesc Mitran Paula Carmen, sunt nascuta pe 8 martie 1953, iar anul acesta m-am pensionat la limita de varsta, avand o vechime de 25 de ani in domeniul ... (vezi toată discuția)
Pensionare pe caz de boala andra_georgi2002 andra_georgi2002 Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum se calculeaza pensia pe caz de boala. In functie de salariul net pe ultimele 6 sau 12 luni, sau venitul pe aceasta ... (vezi toată discuția)